Wymiana czy renowacja rodzinnego grobowca?

Wybór rodzinnego grobowca to trudna sprawa, ale trzeba pamiętać, że z biegiem lat może się on zużywać w wyniku działania czynników zewnętrznych. Po pewnym czasie warto rozważyć remont lub montaż nowego nagrobka rodzinnego. Co jest lepszym wyborem – wymiana czy renowacja rodzinnego grobowca? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Renowacja rodzinnego grobowca – kwestie prawne

Jeśli grobowiec wymaga remontu lub wymiany, musimy pamiętać o obowiązujących przepisach. Każdy cmentarz posiada swój regulamin, który szczegółowo określa kwestie związane z wymianą czy renowacją rodzinnego grobowca. Zanim przejdziemy do remontu lub zmiany pomnika, musimy zgłosić ten fakt do zarządcy i uzyskać jego zgodę, a także wnieść stosowne opłaty. Jeżeli jesteśmy upoważnieni do zarządzania danym miejscem pochówku to taką sprawę załatwimy zazwyczaj od ręki w biurze cmentarza. Opłaty cmentarne związane z remontem zazwyczaj nie przekraczają 120-140 zł.

Kolejną kwestią prawną, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas renowacji rodzinnego grobowca lub jego wymiany jest prawo do grobu. Wiele zależy tutaj od liczby osób uprawnionych do grobu oraz jego opiekunów. Jeśli chcemy przeprowadzić niewielki remont grobowca, każda z uprawnionych osób może podjąć taką decyzję. Z kolei w wypadku wymiany rodzinnego grobowca lub jego całkowitej renowacji wszyscy uprawnieni powinni wyrazić na to zgodę.

Renowacja rodzinnego grobowca – najważniejsze kwestie

Renowacja nagrobka rodzinnego zawsze jest kwestią indywidualną – mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum. – Wiele zależy od stopnia zniszczeń i zużycia rodzinnego grobowca, a także od projektu i rodzaju użytego kamienia. Nieduże pęknięcia w płycie grobowca rodzinnego będą wymagać niewielkiego nakładu pracy. W przypadku uszkodzenia pomnika np. przez wichurę czasami lepszym rozwiązaniem będzie wymiana grobowca.

Naprawa grobowca na cmentarzu

W przypadku niewielkich uszkodzeń renowacja grobowca możliwa jest na cmentarzu. Pamiętajmy jednak, żeby nie podejmować się jej samodzielnie. Kamieniarz ma zazwyczaj odpowiednią wiedzę oraz narzędzia niezbędne do remontu pomnika i będzie najlepiej wiedzieć np. jakiego rodzaju kleje zastosować, żeby naprawić pękniętą płytę. Pamiętajmy jednak, że renowacja pomnika na cmentarzu możliwa jest tylko w wypadku niewielkich zniszczeń nie wymagających pełnego demontażu nagrobka i przewiezienia płyt granitowych do zakładu kamieniarskiego.

Ile kosztuje renowacja grobowca rodzinnego?

Cena renowacji grobowca będzie się wahać w zależności od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest stopień zniszczenia pomnika. Małe uszkodzenia albo odnawianie liter kosztować będą kilkadziesiąt złotych. Jednakże w przypadku renowacji grobowca rodzinnego, w której konieczna będzie np. wymiana jednej z płyt, cena może wzrosnąć do kilkuset złotych.

Wpływ na koszt renowacji grobowca ma również rodzaj kamienia, z którego go wyprodukowano. Można spokojnie założyć, że grobowiec rodzinny wykonany z tańszych odmian granitu będzie tańszy w naprawie, ale trzeba będzie robić to częściej. W przypadku naprawy grobowca rodzinnego z kamieni zagranicznych musimy liczyć się z wyższymi kosztami, ale większa wytrzymałość przekłada się na mniejszą częstotliwość remontów.

Co lepsze – wymiana czy remont grobowca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza będzie wymiana, czy renowacja nagrobka. Najwięcej zależy do stopnia zużycia pomnika. W wypadku dużych zniszczeń wymiana może okazać się tańsza niż remont grobowca. Trzeba jednak pamiętać, że do jej przeprowadzenia konieczna będzie zgoda wszystkich uprawnionych do grobu. Wymiana grobowca może także wiązać się z większymi kosztami.

Dodaj komentarz