Jak urządzić mieszkanie ze złotymi dodatkami?

Złoto zwykle kojarzy się z bogactwem. Samo wprowadzenie tego koloru do pomieszczeń nadaje wnętrzom elegancji i szyku. W dodatku efektownie eksponuje wybrane elementy wyposażenia. Wykorzystywane jest zwykle w stylu glamour, ale to nie oznacza, że tylko w nim się sprawdza. Jak wprowadzić tę barwę do mieszkania, aby aranżacja była udana?

Symboliczne znaczenie

Złoto ma niezwykle symboliczne znaczenie. Od wieków łączono ten kolor ze słońcem z uwagi na barwę słonecznego światła oraz niebem. To, dlatego pozłacano dachy pałaców i świątyń. Złoto miało być symbolem splendoru, przestrzeni idealnej – boskiej oraz rajskiej światłości. Dziś kojarzy się z bogactwem, luksusem, ale także stabilnością i zaufaniem. Uważa się je również za kolor idealny, dlatego też w połączeniu z szarością czy brązem wywołuje wrażenie spokoju, zrównoważenia i pewności.

Na początek

Aby oswoić złoty kolor i skutecznie wprowadzić go do wnętrz należy to zrobić w przemyślany sposób. Jest to bardzo wyrazista i przykuwająca wzrok barwa, dlatego też dobierając dodatki warto postawić na efekt subtelny, ale widoczny. W tym celu możesz postawić na wykorzystanie maksymalnie 3 dekoracji lub odpowiednie zestawienie kolorystyczne. Mimo iż złoto stanowi symbol bogactwa i luksusu, gdy wprowadzisz złote elementy do surowych, minimalistycznych wnętrz, gdzie przeważa biel i szarość nadasz wnętrzu ciepła i przytulności. Sprawdzi się również do zaznaczenia funkcji pomieszczenia. Różowe czy żółte odcienie doskonale odmienią każde wnętrze. W dodatku nie muszą wcale stanowić drogiej, ale efektownej ozdoby.

Kompozycje kolorystyczne

Tak naprawdę złoto można połączyć praktycznie z każdym kolorem. Są jednak barwy, które najlepiej wydobywają jego elegancję i moc, szczególnie te ciemniejsze i głębsze. Złoto na pewno nie lubi, gdy inny kolor dominuje. Takie dodatki prezentują się najlepiej w zestawieniach z monochromatycznymi odcieniami, czyli bielą, czernią i szarością. Czyż nie idealnie wyglądają białe meble ze złotymi elementami czy elegancka czarna lampa ze złotym abażurem? Wyobraź sobie także lustro w złotej ozdobnej ramie na betonowej ścianie.

Złe kompozycje kolorystyczne złoto tworzy z jaskrawymi i krzykliwymi kolorami. Aby ożywić wnętrze lepiej postawić na zestawienia z granatem, burgundem czy szmaragdem, czyli barwami, które również są eleganckie i szykowne. Złote donice na tle czerwonej ściany czy kanapa w kolorze butelkowej zieleni ze złotymi nóżkami to niezwykle stylowe połączenia.

Z jakimi materiałami łączyć?

Maksymalne wykorzystanie walorów złota jest możliwe dzięki łączeniu jego z odpowiednimi luksusowymi materiałami. Postaw na marmur czy granit, to doskonałe rozwiązanie do wnętrz glamour. Tutaj luksus i elegancja są najważniejsze. Jednak złoto idealnie łączy się także z betonem, drewnem czy szkłem. A te definiują głównie style industrialne, loftowe czy nowoczesne i minimalistyczne pomieszczenia inspirowane stylem skandynawskim.

Pamiętaj!

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wprowadzaniem złota do swojego wnętrza zacznij od subtelnej dekoracji czy dodatku, który podkreśli wagę innych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Możesz w tym celu użyć ramek, doniczek, figurek, posążków, świeczek i świeczników, lśniących obrusów, poduszek i narzut oraz zasłon z połyskującymi detalami. W ten sposób nie przesadzisz, a sprawdzisz czy tego typu dekoracja Ci odpowiada. Następnie możesz stopniowo wprowadzać kolejne złote elementy.

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź ofertę na luksusowe mieszkania we Wrocławiu na Rynekpierwotny.pl. Znajdziesz tam z pewnością wnętrza wykończone pod klucz ze złotymi dodatkami lub takie w których z łatwością je wprowadzisz.

Dodaj komentarz