Teatralny Savoir Vivre, czyli jak zachowywać się w teatrze?

Nigdy nie byłeś w teatrze, ale niedługo czeka Cię Twój pierwszy raz? A może jesteś stałym bywalcem, ale czasem czujesz, że nie wiesz jak się w nim odnaleźć? Odrobinę stresuje Cię pompatyczność teatrów i boisz się, że nie będziesz wiedział, jak się zachować? W takim razie ten artykuł z pewnością przyjdzie Ci z pomocą!

Co warto wiedzieć na początek?

Zajmując miejsce w teatrze warto pamiętać, aby zawsze przechodzić przodem do osób, które już swoje miejsce zajęły. Jest to sposób elegancki oraz ma na względzie komfort innych widzów. Należy pamiętać też o tym, aby na spektakl się nie spóźniać. Przeciskanie się i szukanie swojego miejsca po rozpoczęciu widowiska nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli jednak zdarzy Ci się przyjść nie na czas, pamiętaj, aby wejść na salę jak najciszej i zająć najbliższe wolne miejsce.

Jak się ubrać?

Dawniej teatry były pewnego rodzaju luksusem, dlatego na spektakle ubierano się bardzo szykownie. Dzisiaj nie jest to aż tak ważny wymóg. Warto jednak do teatru ubrać się nieco bardziej elegancko niż na co dzień. Z pewnością będzie to też miły element wydarzenia dla nas samych. Wytworny strój zawsze nadaje każdemu wyjściu z domu fajnego charakteru, dodaje emocji i sprawia, że sami lepiej się czujemy. Można postawić na koszulę i eleganckie spodnie, wytworną bluzkę i spódnicę lub sukienkę.

Zachowanie podczas spektaklu

Podczas spektaklu nie powinno się jeść. Szeleszczące papierki i odgłosy przeżuwania z pewnością nie sprzyjają w odbiorze sztuki. Można jednak napić się łyka wody od czasu do czasu. Warto też zrezygnować z rozmów i komentowania na bieżąco tego, co widzimy. Należy również pamiętać, aby podczas show nie używać telefonu. Rozświetlony ekran w ciemnej sali każdemu widzowi może podnieść ciśnienie. Zwykle w każdym teatrze istnieje zakaz filmowania oglądanych spektakli. Należy więc pamiętać, aby tego nie robić, jeśli nie chcemy narazić się obsłudze teatru. Warto też pamiętać, aby zrezygnować z wyjścia na spektakl podczas choroby czy nawet lekkiego przeziębienia. Kaszel czy pociągający nos skutecznie może rozproszyć innych odbiorców.

A co z oklaskami?

Oklaski są bardzo ważnym elementem każdego spektaklu. Jest to ogromna radość dla aktorów. Publiczność wyraża w ten sposób uznanie dla gry aktorskiej artystów i samego przedstawienia. Dlatego warto klaskać w momentach, które najbardziej się nam podobają oraz nie szczędzić braw na samym końcu spektaklu.

A gdzie do teatru w Warszawie?

Na szczęście, w Polsce teatr staje się coraz bardziej popularny, a co za tym idzie, powstaje ich coraz więcej. Można wybrać się do klasycznej Romy czy Polonii, ale może warto wybrać coś nowszego i bardziej świeżego? Fajną propozycją będzie Teatr Kamienica powstały w 2009 roku. Można tam znaleźć niezwykle ciekawe, różnorodne spektakle w obsadzie popularnych, niezwykle utalentowanych aktorów takich jak Dorota Chotecka czy Jacek Lenartowicz.

Teatry to miejsca zdecydowanie magiczne i warte częstego odwiedzania. Zapewniają każdemu niezapomniane wrażenia i emocje. Nie ma więc co czekać, sprawdź dostępne repertuary i kup bilet już dzisiaj!

 

Dodaj komentarz