Sprawa spadkowa – jak się do niej przygotować?

Wiele osób zaniedbuje kwestie testamentu, jakby odsuwając od siebie myśl, że każdy z nas stanie przed koniecznością zadecydowania, co się stanie ze zgromadzonym majątkiem. W efekcie zdarza się, że sprawy majątkowe ciągną się latami. Jak wyglądają takie postępowania? Jak przygotować się do nich, aby całość przebiegała sprawnie? Na jakim etapie warto skorzystać z pomocy prawnika?

1. Sprawa spadkowa – początek

2. Jak wygląda postępowanie spadkowe krok po kroku?

3. Ile wynoszą opłaty sądowe?

Czy czas na zakończenie sprawy jest ograniczony? Co prawda prawo do spadku nie przedawnia się, jednak wraz z upływem lat może pojawić się kłopot ze znalezieniem innych spadkobierców lub z przeprowadzeniem polubownej sprawy. Czasami wartość spadku może także spaść, na przykład przy zaniedbaniu nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika? Zawsze, gdy coś jest niejasne – umawiając się na spotkanie lub korzystając z formularza takiego jak: https://zachowek.biz.pl/adwokat-prawo-spadkowe-wroclaw/.

Sprawa spadkowa – początek. Kiedy skorzystać z pomocy prawnika?

Początkiem każdej sprawy spadkowej jest złożenie jednego z trzech oświadczeń:

  • przyjęcie spadku wprost, czyli przyjęcie wszelkich praw i zobowiązań wchodzących w skład spadku,
  • przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, kiedy spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy, ale wyłącznie do wysokości wartości masy spadkowej,
  • odrzucenie spadku, wskutek czego osoba odrzucająca jest wyłączona z dziedziczenia.

Oświadczenie takie należy złożyć przed sądem lub notariuszem.

Nabycie spadku krok po kroku

Postępowanie spadkowe nie zawsze jest konieczne. Wymaga się go tylko, gdy w skład masy spadkowej wchodzą nieruchomości, pojazdy lub środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych. Stwierdzenie nabycia spadku może odbyć się na dwa sposoby – albo drogą sądową, poprzez złożenie stosownego wniosku w sądzie rejonowym, albo przez notariusza – otrzymując akt poświadczenia dziedziczenia. Druga opcja dotyczy sytuacji, gdy spadkobiercy są zgodni i nie istnieją żadne przeszkody formalne. Kolejnym krokiem jest podział masy spadkowej odbywający się albo na drodze umowy notarialnej, albo na drodze postępowania sądowego.

Ile wynoszą opłaty sądowe?

Z poszczególnymi etapami postępowania spadkowego wiążą się opłaty sądowe. Uzależnione są od tego, czy spadkobiercy złożą wniosek o dział spadku czy zgodny projekt działu. Warto pamiętać, że w przypadku niezgodności czynności mogą się wydłużać, pociągając za sobą także dodatkowe koszty. Z jednej strony dobrze więc pomyśleć o testamencie odpowiednio wcześniej, z drugiej zaś – w przypadku sporu poprosić o pomoc prawnika.

Dodaj komentarz