Opublikowany: wt, Lip 9th, 2019

Samochody klasyczne w Polsce chętniej sprowadzane z zagranicy

Rynek samochodów klasycznych w Polsce jest coraz bardziej rozbudowany. Auta zabytkowe są chętnie kupowane przez Polaków nawet z zagranicy. Z rok na rok liczba sprowadzanych aut klasycznych jest coraz wyższa.

Zagraniczne klasyki w cenie

Polscy kolekcjonerzy aut klasycznych oraz inwestorzy najchętniej wybierają samochody pochodzące z krajów należących do Unii Europejskiej. Taka tendencja jest związana głównie z kosztami, gdyż sprowadzanie aut ze Stanów Zjednoczonych jest droższe. Jednocześnie część polskich kolekcjonerów decyduje się na kupno amerykańskich aut zabytkowych, które wcześniej sprowadzili kolekcjonerzy z Europy Zachodniej.

Zabytkowe samochody z zagranicy są sprowadzane coraz chętniej. Boom na oldtimery można było zaobserwować zwłaszcza w latach 2011-2013, gdy import aut klasycznych wzrósł w Polce o ponad 60 procent (AUTOMOBILISTA, 01/2014). W kolejnych latach import utrzymywał się na podobnym poziomie co w roku 2013, co wskazuje na wysokie zainteresowanie oldtimerami. Dla kolekcjonerów jest to ważny sygnał, że posiadane egzemplarze klasyków szybko znajdą nabywców. Dodatkowo coraz łatwiej jest znaleźć im korzystną ofertę https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. Rynek ubezpieczeń rozszerza się, gdyż coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem specjalistycznych polis, dedykowanych właścicielom oldtimerów.

Co z oldtimerami z czasów PRL-u?

W Polsce od lat dużym zainteresowaniem cieszą się oldtimery pochodzące z czasów PRL-u. Kultowe duże fiaty, maluchy, polonezy i inne pojazdy z okresu Polski Ludowej są modne wśród kolekcjonerów również za granicą, gdzie stanowią ciekawostkę w bogatej kolekcji klasyków. Za granicą doceniane są głównie Fiaty 126p, które szczególnie upodobali sobie Holendrzy. Oldtimery z czasów PRL-u często można zobaczyć na różnego rodzaju zlotach, gdzie na torach wyścigowych zmagają się kierowcy w kultowych już pojazdach. Podobne zloty są organizowane dla miłośników innych marek samochodów.

Ile kosztują samochody zabytkowe?

Rosnące zainteresowanie samochodami zabytkowymi jest związane z wyższymi zarobkami Polaków. Dochody umożliwiają im zarówno rozwijanie pasji motoryzacyjnej, jak i inwestowanie w oldtimery. Koszt nabycia samochodu zabytkowego wynosi co najmniej kilkanaście tysięcy złotych w przypadku zadbanych aut polskich oraz kilkadziesiąt tysięcy w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy. Wzrost zamożności Polaków sprawia, że można spodziewać się, iż w kolejnych latach liczba kupowanych aut zabytkowych nadal będzie rosnąć.

 


artykuł sponsorowany

Podziel się
Tagi

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..