Zmiana sytuacji na rynku pracy w związku z pandemią Covid-19
Poprawa warunków na rynku pracy w Lubinie, podobnie jak w przypadku pozostałych miast na mapie Polski straciła odrobinę swój impet, a koniunktura wciąż jest gorsza niż przed 2019 rokiem. Włodarze robią jednak, co mogą, by jak najszybciej złagodzić efekty pandemii, wcielając w życie projekty aktywizacji zawodowej dla osób pozostających bez zatrudnienia. Jako znane w kraju zagłębie miedziowe, Lubin i okoliczne miejscowości starają się natomiast, jak mogą, ograniczyć w jak największym stopniu liczbę zakażeń COVID-19 wśród załogi. Przy placówkach Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie, Głogowie i Legnicy powstały tym samym dodatkowe punkty wymazowe w kierunku wykrycia zakażenia. Tak też KGHM Polska Miedź kontroluje swoich pracowników, by nadal utrzymywać prężnie działające zakłady i stabilność finansową firmy, będącej jednocześnie mocnym fundamentem lubińskiego rynku pracy.
Z kolei, według corocznej analizy „Barometr Zawodów” także i w tym roku największym wzięciem cieszą się stanowiska w branży budowlanej, czekające na spawaczy, robotników budowlanych, betoniarzy, zbrojarzy spawaczy, ślusarzy, operatorów maszyn, mechaników i pomocy kuchennych. Na brak zleceń nie powinni również narzekać nauczyciele, lekarze, pracownicy służby zdrowia, kierowcy, rehabilitanci, geodeci, architekci czy magazynierzy. Z uwagi na fakt, iż pracodawcy szukają aktualnie przede wszystkim fachowców, czyli osób z konkretnymi umiejętnościami, jeszcze bardziej opłaca się inwestować w różnego typu kursy i szkolenia. Jeżeli zaś chodzi o zawody nadwyżkowe, należą do nich: architekci krajobrazu, pracownicy biur podróży, kierowcy i pracownicy produkcji odzieży, a w równowadze pozostają między innymi: administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, animatorzy kultury dziennikarze i redaktorzy, ekonomiści, farmaceuci, filolodzy i tłumacze, instruktorzy nauki jazdy i wiele, wiele innych specjalizacji.
Lubin na tle województwa dolnośląskiego
Powszechnie wiadomo, że najważniejszą rolę w gospodarce Dolnego Śląska odgrywa eksploatacja rud miedzi i srebra, w szczególności w Legnicko- Głogowskim Okręgu Miedziowym. Prowadząca ją spółka KGHM „Polska Miedź” S.A. jest jednym ze światowych liderów w produkcji miedzi elektrolitycznej, srebra oraz renu. Z drugiej strony, spoglądając na województwo dolnośląskie kompleksowo, w ujęciu rocznym stopa bezrobocia zwiększyła się aż w 29 powiatach, a w dobie pandemii skutki kryzysu najbardziej dało się odczuć w turystyce i gastronomii, a dalsze informacje o bieżących ofertach pracy, znaleźć można, chociażby na stronie: https://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l.