Krzyżówki – od ilu lat?
Wielu rodziców zastanawia się, jaki wiek dziecka będzie najlepszy, aby mogło ono rozpocząć swoją przygodę z krzyżówkami? W praktyce nie ma jednego, konkretnego wieku – kierujmy się tutaj predyspozycjami i zainteresowaniami dziecka. Często wykazuje ono chęć rozwiązywania logicznych zagadek już w wieku 3 lat, natomiast po pierwszą krzyżówkę maluchy sięgają w okolicach 4-5. roku życia. Pamiętajmy, aby zaproponować dziecku stosunkowo prostą krzyżówkę, która będzie przeznaczona dla jego przedziału wiekowego. Zazwyczaj tego rodzaju łamigłówki zawierają kilka haseł, które są w miarę proste do rozwiązania.
Dlaczego dzieci kochają krzyżówki?
Maluchy już od najmłodszych lat ćwiczą swój mózg na różne sposoby. Na początek zwykle proponujmy im niezbyt skomplikowane puzzle, z czasem uczą się układać klocki oraz rysować po linii. Choć dorosłym tego rodzaju zadania wydają się proste, dla dzieci są prawdziwym wyzwaniem. Przychodzi jednak czas, kiedy łatwiejsze ćwiczenia trzeba zastąpić tymi nieco trudniejszymi, takimi jak właśnie krzyżówki. Wszystko dlatego, że dziecko potrzebuje nowych bodźców, aby mogło się rozwijać w prawidłowy sposób. Nie należy obawiać się, że maluchy nie będą chciały rozwiązywać krzyżówek – wręcz przeciwnie, gdyż będzie to dla nich nowe wyzwanie, któremu będą chciały sprostać. Dzieci jeszcze bardziej zainteresują się krzyżówkami, jeśli widzą, że rodzice czy dziadkowie również je rozwiązują. Naturalnym jest bowiem chęć sięgania po wszystko co „dorosłe” i z pozoru niedostępne.
Nieznajomość haseł? To nie problem!
Rodzice często czekają z pokazaniem dziecku krzyżówek, aż będzie ono nieco starsze. Wszystko przez obawę nieznajomości haseł, która może – w opinii rodziców – zniechęcić dziecko do dalszego rozwiązywania zadań. Niemniej jednak obawa ta nie jest słuszna, co możemy zauważyć na przykładzie innych gier intelektualnych, na przykład puzzli czy układania klocków. Jeśli dziecko nie umie połączyć poszczególnych elementów, to nie zniechęca się, a próbuje osiągnąć oczekiwane rezultaty. Oczywiście, początkowo niezbędna będzie pomoc rodzica, szczególnie jeśli dziecko nie potrafi jeszcze czytać. Rozwiązywanie krzyżówek to nie tylko sposób na intelektualną rozrywkę czy spędzanie wolnego czasu (w przypadku starszych dzieci sprawdzi się o wiele lepiej, niż całodniowe granie na komputerze), ale również możliwość zdobywania wiedzy. Jeśli zaś nie znamy jakiegoś hasła (niektóre mogą sprawiać problem nawet rodzicom), to skorzystajmy ze strony internetowej https://haslowo.pl/. Dzięki temu bez problemu rozwiążemy każdą krzyżówkę wspólnie z dzieckiem i odgadniemy hasło główne.