Jak powstała pizza?

Jedną z najpopularniejszych potraw na świecie jest pizza. Polskie miasta obfitują w restauracje, w których można zjeść wyśmienitą capricciosę czy pepperoni, ale stolicą tej potrawy bez wątpienia jest Neapol. Nie tam jednak narodziła się pizza.

Włochom zawdzięczamy udoskonalenie dania, które swoje korzenie ma w najstarszych cywilizacjach – egipskiej, greckiej. Okrągłe placki z mąki, posmarowane oliwą i pokryte przyprawami, stanowiły wówczas środek płatniczy. Do starożytnego Rzymu trafiły około 500 roku przed naszą erą. Trudno powiedzieć, kiedy zostały nazwane pizzą, ale na pewno określano je w ten sposób już pod koniec X wieku. To z tego okresu pochodzi łaciński tekst znaleziony na południu Włoch, w którym pojawia się słowo „piza”. Trzeba było jednak jeszcze wielu lat, by danie zyskało dzisiejszy charakter. I właśnie we Włoszech doprowadzono jego kształt do perfekcji.

Gdy po fali wielkich odkryć geograficznych w XVII wieku do Europy trafiły pomidory, neapolitańczycy wpadli na pomysł, by wypiekany od stuleci mączny placek posmarować przecierem z tych owoców. Po tej metamorfozie sprzedawana dotychczas na ulicy potrawa dla biedoty zrobiła taką furorę, że wkrótce zaczęły powstawać lokale zwane pizzeriami. Najstarszy z istniejących do dziś – Antica Pizzeria Port Alba – otwarto w 1830 roku, oczywiście w Neapolu. Według legendy pierwsza pizza we współczesnym wydaniu przyrządzona została w 1889 roku, kiedy stolicę tego dania odwiedziła wraz z mężem (królem Humbertem I) Małgorzata Sabaudzka.

Kochana przez naród królowa została serdecznie ugoszczona, a miejscowy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przyrządził na jej cześć pizzę w narodowych barwach Włoch – zielono-biało-czerwoną. Pierwszy z kolorów reprezentowała bazylia, drugi – mozzarella, a trzeci – pomidory. Królowej ogromnie zasmakował zaserwowany jej posiłek i od tamtej pory trójbarwną pizzę na jej cześć nazywano Margheritą. Wkrótce danie stało się popularne za oceanem. Dziś pizza uwielbiana jest na całym świecie tak bardzo, że doczekała się nawet własnego święta. Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego.

Dodaj komentarz