Ekologiczne osiedla u dewelopera we Wrocławiu – czym się charakteryzują?

Zrównoważone budownictwo to temat coraz częściej poruszany w mediach, na różnego rodzaju konferencjach branżowych czy debatach. Czym właściwie jest ekologiczne budownictwo? Czy w tym obszarze możemy mówić o jakimkolwiek pozytywnym wpływie człowieka na środowisko naturalne? Wbrew negatywnym opiniom, okazuje się, że tak! Bo czym jest wybieranie nieszkodliwych materiałów budowlanych czy stosowanie energooszczędnych technologii, jeśli nie zrównoważonym budownictwem przyszłości?

Jeśli cofniemy się chociażby 50 lat wstecz, to w Polsce rzadko kto zastanawiał się nad pojęciem ekologii w zakresie wznoszenia budynków mieszkalnych. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że dbanie o przyrodę i wpływ na zdrowie człowieka a budownictwo, nigdy nie szły ze sobą w parze. Czasy się jednak zmieniają. W dobie szybko postępujących zmian cywilizacyjnych, rozwoju nowych technologii i powszechnego dostępu do informacji w końcu zaczęto dostrzegać potrzebę zachowania pełnej równowagi pomiędzy działalnością człowieka, a dbaniem o środowisko naturalne. Jeśli tylko można, to warto dążyć do bardziej ekonomicznego i zdrowszego stylu życia, szanując przy tym zasoby naturalne ziemi.

Proste i skuteczne sposoby na zrównoważone budownictwo

Głównym założeniem ekologicznego budownictwa jest pozytywne oddziaływanie na środowisko, oszczędność w zużyciu zasobów oraz zapewnienie komfortu mieszkańcom inwestycji oraz podnoszenie jakości ich życia. O to, by budynek był zrównoważony, można zadbać od początku, już na samym etapie projektowania. Dotyczy to m.in. usytuowania nieruchomości, jej formy, konstrukcji, użytych do budowy lub remontu materiałów, zastosowania technologii oszczędzających takie zasoby, jak np. woda, ale z drugiej strony wykorzystujące, np. energię z wiatru czy słońca.

Niestety w Polsce stosowanie takich rozwiązań jest wciąż luksusem i wymaga większych nakładów finansowych. I o ile budynki komercyjne przyjazne środowisku stają się standardem, to jednak w polskim budownictwie mieszkalnym nadal dominuje technologia tradycyjna. Choć i to powoli zaczyna się zmieniać, bo dzięki zdobytej wiedzy, kampaniom w mediach i własnej obserwacji ludzie zaczynają dostrzegać swój ogromny wpływ na środowisko.

Wzrost kosztów energii również zaczyna nas popychać do sięgnięcia po bardziej ekologiczne rozwiązania, które mają za zadanie zmniejszyć zużycie wody czy prądu. Prostym i skutecznym sposobem na naturalne doświetlenie domu czy mieszkania jest ustawienie budynku względem stron świata. Nie można też nie wspomnieć o panelach fotowoltaicznych, które coraz częściej spotykamy na dachach i które z powodzeniem zaopatrują bloki, domy i budynki komercyjne w czysta i tanią energię.

Popularne stają się także zbiorniki na wodę deszczową, które z powodzeniem są stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych osiedlach mieszkaniowych. Zebraną wodę można używać do spłukiwania toalety czy podlewania ogródka lub sadu i chyba w tym wypadku nie trzeba nikogo przekonywać w kwestiach oszczędności na rachunkach.

Ekologiczne rozwiązania we wrocławskich inwestycjach Grupy Murapol

Chcąc obniżyć koszty użytkowania danej nieruchomości, coraz więcej deweloperów i inwestorów stosuje ekologiczne rozwiązania już na etapie budowy.

– Grupa Murapol w swoich inwestycjach wprowadza szereg eko udogodnień, które nie tylko zmniejszają negatywny wpływ człowieka na środowisko, ale też poprawiają komfort życia mieszkańców. Murapol Jagodno Park, Murapol Słoneczne Jagodno i Murapol Zielona Toskania to nasze ekologiczne osiedla zlokalizowane na wrocławskim Jagodnie. – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

W każdym z oferowanych mieszkań w tych inwestycjach zainstalowany zostanie Home Management System. To nowoczesna technologia automatyki mieszkaniowej, która umożliwia nie tylko zdalne, ale także manualne (funkcja hotelowa) zarządzanie oświetleniem, zaworami wody, energią i ogrzewaniem, co przekłada się na nawet 30% oszczędności na zużyciu wody w skali roku. Optymalizacja zużycia mediów i ich kontrola to niewątpliwe atuty dla zapewnienia bezpieczeństwa i oszczędności w domowym budżecie.

Grupa Murapol w standardzie każdego mieszkania oferuje też pakiet antysmogowy, który zapewnia czyste powietrze wewnątrz lokali. Jak działa filtr antysmogowy? Tkanina w filtrze zamontowanym w nawiewnikach okiennych posiada właściwości ograniczające przenikanie zanieczyszczeń do wnętrza mieszkania. Użyty materiał charakteryzuje się gęstym splotem włókien o średnicy 50-150 nanometrów, co oznacza, że kurz, pyłki, pleśń lub roztocza nie mogą przeniknąć przez jego pory. Tkanina zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej przepuszczalności powietrza do mieszkania.

Kolejne ekologiczne rozwiązanie to energooszczędne oświetlenie LED. Diody LED pobierają mniej prądu i rzadziej trzeba je wymieniać, dzięki czemu są przyjazne środowisku i portfelowi mieszkańca. We wrocławskich inwestycjach dewelopera oświetlenie tego typu jest montowane w częściach wspólnych budynku.

Nowe mieszkania na osiedlu Murapol Jagodno Park, Murapol Słoneczne Jagodno i Murapol Zielona Toskania posiadają też przestronne balkony, tarasy oraz ogródki. Inwestycje zlokalizowane są w spokojnej okolicy w sąsiedztwie zielonych terenów, zachęcających do rekreacji i aktywności na świeżym powietrzu. Warto dodać, że deweloper stawia do dyspozycji mieszkańców także stacje ładowania samochodów elektrycznych i stojaki rowerowe, co z pewnością ma duże znaczenie dla wszystkich osób, które pragną żyć jeszcze bardziej ekologicznie.

Rosnąca świadomość Polaków sprawia, że coraz więcej budynków powstaje w zgodzie z naturą. Zrównoważone osiedla to korzyść nie tylko dla środowiska, ale też dla mieszkańców. Już dziś wybierze ekologiczne osiedle we Wrocławiu!

Dodaj komentarz