Czy domy szkieletowe to dobre rozwiązanie na własne lokum?

W ostatnim czasie budownictwo jednorodzinne bije kolejne rekordy. Z roku na rok wydawanych jest coraz więcej pozwoleń na budowę. Jeśli stoisz przed decyzją o postawieniu własnego domu to może zastanawiasz się jaką technologię budowy wybrać? Ten artykuł przybliży Ci zalety technologii szkieletowej.

Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej – dlaczego są popularne?

Jedną z najczęściej wymienianych zalet domów szkieletowych jest szybkość budowy. Konstrukcja domu nie wymaga prowadzenia prac mokrych, dzięki czemu budować można nawet w ujemnych temperaturach. Jedyne prace, które należy wykonać przed nastaniem mrozów to przygotowanie fundamentu. Ponieważ dom szkieletowy jest lekki to nie będzie potrzebny tak duży fundament jak w wypadku domu murowanego. Domy szkieletowe można stawiać na fundamencie płytowym. Jest to ciekawe rozwiązanie, bo przygotowanie i budowa takiego fundamentu może trwać krócej niż w przypadku fundamentu tradycyjnego składającego się z ław fundamentowych oraz bloczków. Zaletą fundamentu płytowego jest to, że przy jego budowie można od razu wykonać ogrzewanie podłogowe. To wszystko sprawia, że budowa domu szkieletowego będzie szybsza niż w przypadku innych technologii. Jeśli bardzo zależy Ci na czasie to możesz zdecydować się na domy prefabrykowane wykonane w technologii szkieletowej. W tym wypadku montaż bryły takiego domu może zająć raptem kilka dni, a czasem udaje się zrobić wszystko w ciągu zaledwie jednego dnia. W domach prefabrykowanych konieczne prace wykończeniowe mogą być ograniczone do niezbędnego minimum, w zależności od wybranego standardu. Często w ofercie jest doprowadzenie do stanu deweloperskiego, ale można też zamówić taki dom w standardzie pod klucz. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Jak przygotować się do budowy domu szkieletowego?

Jeśli chcesz mieć dom drewniany to procedura jego budowy, przynajmniej na samym początku, nie różni się zbytnio od domu murowanego. W obu wypadkach najpierw musisz wykonać fundament. Jednak zanim zdecydujesz się na konkretny projekt domu sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz tam istotne informacje, które określają co może być wybudowane na danym terenie. Ważne jest, żeby dom, który chcesz wybudować mieścił się we wszystkich normach, które narzuca ten dokument. Jeśli wszystko będzie się zgadzać to pozostaje Ci kupić odpowiedni projekt i szukać ekipy, która ma doświadczenie w stawianiu budynków tego typu.

Czy domy szkieletowe są energooszczędne?

W przypadku domów szkieletowych większość objętości ich ścian stanowi materiał izolacyjny. Najczęściej będzie to wełna mineralna, ale można się też spotkać z wypełnieniem ściany w postaci piany PUR. W takim domu również konstrukcja wykonana z belek drewnianych ma lepsze właściwości termiczne niż materiały używane do wznoszenia domów z pustaków ceramicznych czy silikatów. To wszystko zapewnia o wiele większą energooszczędność niż w wypadku domu murowanego. Jest to szczególnie ważne w obliczu drożejących nośników energii.

Czy warto postawić dom szkieletowy?

Domy szkieletowe są szczególnie rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, krajach skandynawskich czy też na zachodzie Europy. Jednak i w naszym kraju zyskują coraz większą popularność. Projekty takich domów są wykonane na najwyższym poziomie, jeśli chodzi o zachowanie ciepła w środku. Dzięki różnym wariantom wykończenia elewacji taki budynek może w ogóle nie różnić się od domów murowanych. Dlatego warto pomyśleć o budowie domu o konstrukcji szkieletowej, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem drewna, które jest bardzo ekologicznym materiałem.

Dodaj komentarz