Co zrobić z odpadami po budowie lub remoncie?

Jeszcze przed rozpoczęciem remontu lub podobnej inwestycji, należy zaplanować, co zrobić z odpadami. Tych zwykle jest bardzo dużo, a przy tym są ciężkie i trudne w transporcie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera od lokalnej firmy zajmującej się wywozem i utylizacją odpadów. Jak to zrobić i gdzie się zgłosić?

Wywóz tzw. trudnych odpadów – kontener lub PSZOK

Odpady budowlane, poremontowe, gabarytowe oraz pozostałe, których nie wolno wyrzucać do przydomowych śmietników (czyli wszystkie inne niż odpady komunalne), można zagospodarować na dwa sposoby:

  • wynająć kontener na gruz,
  • dostarczyć do gminnego punktu zbiórki (PSZOK-a).

Kontenery w południowej i zachodniej Polsce oferuje firma EKO-LOGIS, która prowadzi wywóz gruzu w Polkowicach, wywóz gruzu w Żaganiu, w Lubinie, Żarach, Głogowie i wielu innych miejscowościach regionu.

Alternatywą dla kontenerów może być zawiezienie śmieci do PSZOK-a, jednak w przypadku bardzo ciężkich i nieporęcznych odpadów budowlanych, jest to zwykle bardzo trudne i w praktyce nieopłacalne. Wynajęcie kontenera kosztuje relatywnie niewiele, a potrzebny pojemnik jest dostarczany pod same drzwi oraz odbierany zaraz po zapełnieniu.

Jak szybko zamówić kontener i jaki wariant wybrać?

Wynajęcie kontenera zajmuje kilka minut. Zamówienie można złożyć telefonicznie lub korzystając z krótkiego formularza na stronie internetowej. Należy przy tym pamiętać o:

  • określeniu rodzaju kontenera (tzn. na jaki rodzaj odpadów ma być przeznaczony),
  • określeniu pojemności (jak duży powinien być pojemnik).

Wygodnym rozwiązaniem jest kontener na odpady zmieszane, w którym możemy umieścić ogromną większość odpadów powstających w trakcie typowego remontu. Dostępne są także kontenery na konkretne rodzaje odpadów (np. na gruz budowlany, gabaryty, sprzęt RTV/AGD, czy też opakowania lub materiały niebezpieczne).

Również wielkość kontenera można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Wspomniana firma EKO-LOGIS oferuje rozwiązania od 2,5 do nawet 36 m³. Jeśli nie wiesz, jaki kontener będzie odpowiedni w Twoim przypadku, skorzystaj z pomocy specjalistów podczas składania zamówienia. Zwykle dla remontu jednego pomieszczenia wystarczający jest pojemnik do około 5 m³, do szerzej zakrojonych prac – około 10 m³. Jeśli pojemnik zapełni się szybciej niż planowano, można zamówić jego szybką wymianę.

Dlaczego nie wolno wyrzucać odpadów budowlanych do pojemników komunalnych?

Odpady remontowo-budowlane powinny trafić na przystosowaną do ich obróbki linię sortującą. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie recyklingu i innych form odzysku. Maszyny w „zwykłej” sortowni nie są przystosowane do pracy z ciężkimi, a często też niebezpiecznymi odpadami (śmieci te mogą uszkodzić maszyny znajdujące się na terenie zakładu.

Warto też pamiętać, że wyrzucanie śmieci poremontowych do pojemników komunalnych wiąże się z odpowiedzialnością finansową – kary za porzucanie śmieci mogą sięgać kilku tysięcy złotych, lub też więcej, w zależności od skali wykroczenia. W skrajnych sytuacjach (gdy odpady te stanowią zagrożenie dla środowiska lub zdrowia i życia ludzi), możliwa jest także odpowiedzialność karna.

Dodaj komentarz