Co zrobić z gruzem i kłopotliwymi odpadami po remoncie?

Wiele osób tuż po skończonym remoncie zastanawia się, jak najlepiej pozbyć się powstałych w wyniku prac odpadów. W przypadku drobnych zmian nie jest to duży problem, ale co zrobić, gdy po skończeniu budowy zostaje nam góra niechcianych śmieci i gruzu? Podpowiadamy, jak najlepiej pozbyć się kłopotliwych odpadów.

Wpływ odpadów z budowy na środowisko

Niezależnie od tego, czy chcesz oczyścić przydomowe podwórko, czy większy teren, plac budowy jest miejscem, gdzie znajdują się odpady szkodliwe dla środowiska. Należą do nich tynki, cegły, wszelkiego rodzaju farby lub płyny do konserwacji domu, czy mebli. Nie należy też pomijać takich materiałów jak szkło, elementy dachu lub płyty. Wszystkie te materiały, często po pracach remontowych, budowlanych czy rozbiórkowych zaliczane są do odpadów, które pozostawione w miejscu do tego nieprzeznaczonym mają negatywny wpływ na środowisko, często doprowadzając do zanieczyszczenia terenu. Szczególną ostrożnością należy traktować te materiały, które w swoim składzie posiadają substancje chemiczne. Silnie żrące kwasy lub trujące oleje z łatwością przedostają się do gleby i skutecznie ją zatruwają.

Utylizacja odpadów po remoncie, a prawo

W związku ze szkodliwymi właściwościami odpadów budowlanych niezwykle ważna jest ich poprawna utylizacja. Gruz oraz inne śmieci powstałe w trakcie remontu, nie mogą zostać wyrzucone do zwykłego kosza na śmieci lub nawet większego pojemnika. Zakazuje tego prawo, ponadto nakładając na kogoś, kto wyrzuci odpady w niewłaściwym miejscu karę grzywny. Wynika to między innymi z faktu, że gruz jest materiałem, który idealnie nadaje się do recyklingu i ponownie może posłużyć jako budulec nowych obiektów.

Jak można zutylizować śmieci budowlane?

Jak należy poprawnie zutylizować gruz oraz inne odpady budowlane? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby zakupić wcześniej potrzebne do przetrzymania worki. Można je znaleźć w różnych wariantach w praktycznie każdym sklepie budowlanym.

W Polsce mamy możliwość utylizacji zgodnie z prawem na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest transport odpadów na własną rękę do miejscowego oddziału PSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), który ma obowiązek zutylizować przywieziony do nich transport z gruzem lub innymi odpadami budowlanymi. Jest to jednak o tyle uciążliwe rozwiązanie, że śmieci trzeba dostarczyć samodzielnie. Przy małych inwestycjach i jednym worku gruzu nie jest to aż tak niekomfortowe, jak w przypadku kompleksowego remontu, gdzie jeden worek zmienia się w tonę.

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wynajęciem kontenera od specjalnych firm zajmujących się utylizacją takich odpadów. Zależnie od wymagań i potrzeb można dobrać rozmiar kontenera do objętości zgromadzonych śmieci i zamówić telefonicznie lub przez internet. Kontener zostanie podstawiony wprost pod Twoje drzwi, abyś mógł bezpiecznie pozbyć się pozostałości po budowie.

Utylizacja śmieci z EKO-LOGIS

Wynajęcie kontenera jest w praktyce najwygodniejszym sposobem na pozbycie się odpadów po budowie lub remoncie. Kontenery na gruz w Lubinie oferuje między innymi firma EKO-LOGIS, która działa również w całym województwie wielkopolskim, a także na Dolnym Śląsku i w innych regionach południowo-zachodniej Polski. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie: https://www.eko-logis.pl/.

Dodaj komentarz