Technologia blockchain – co to jest?
Technologia blockchain jest wykorzystywana zwłaszcza przez firmy technologiczne oraz twórców kryptowalut. Od jakiegoś czasu obserwuje się również wzrost zainteresowania możliwościami stosowania tej technologii wśród instytucji i przedsiębiorstw z innych sektorów – np. administracji, służby zdrowia czy handlu.
Wzrost znaczenia blockchain na przestrzeni lat spowodowany jest tym, że dzięki niej możemy w prosty, bezpieczny i całkowicie przejrzysty sposób przekazywać rozmaite informacje. Charakterystyka tej technologii powoduje, że jest ona wykorzystywana przez twórców kryptowalut. Jak wiadomo, wszystkie kryptowaluty wyróżniają się tym, iż nie są kontrolowane przez żadną instytucję centralną, a dodatkowo każda transakcja jest owiana tajemnicą.
Z tego względu handel kryptowalutami jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób niezależnych, które cenią sobie swoją prywatność. Oto strona informacyjna, na której można dowiedzieć się nieco więcej na temat kryptowalut.
Definicja technologii blockchain
Technologia blockchain (z ang. łańcuch bloków) to określenie dla zdecentralizowanej bazy danych służącej do łatwego i intuicyjnego przetwarzania danych za pośrednictwem internetu dzięki architekturze peer-to-peer.
Blockchain jest technologią uznawaną za rozproszony rejestr operacji. Nie obsługuje go jeden scentralizowany serwer, tylko połączone ze sobą różne komputery. Informacje odnośnie operacji są przechowywane w blokach (częściach) łączących się ze sobą dzięki kryptografii poprzez tworzenie łańcucha bloków.
Blockchain gwarantuje handlarzom kryptowalut anonimowość
Blockchain gwarantuje użytkownikom pełną prywatność – nie ujawnia ich tożsamości. Nie są ujawniane ani nazwiska ani jakiekolwiek inne dane osobowe. Do każdej osoby jest przypisany określony identyfikator, który można uznać za numer konta, na którym są zgromadzone jej fundusze.
Na każdym koncie znajduje się także historia zrealizowanych transakcji – każdy użytkownik może sprawdzać te podstawowe informacje o innych użytkownikach, dlatego też w odniesieniu do kryptowalut nie można mówić o stuprocentowej anonimowości handlarzy.