Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Przepisy dla pracodawców

Osoba z niepełnosprawnością może podjąć pracę i sumiennie wykonywać powierzone zadania. Nie powinno się jej dyskryminować tylko ze względu na ograniczenia. Za to warto zwrócić uwagę na jej osiągnięcia, kwalifikacje i doświadczenie. Chcesz zatrudnić osobę z niepełnosprawnością?Jakie są korzyści wynikające z zatrudnienia pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Przepisy dla pracodawców – zobacz o czym należy pamiętać

Chcesz zatrudnić osobę z niepełnosprawnością? Skorzystaj z oferty największego serwisu z ofertami pracy –  www.gowork.pl.

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Orzeczenie określające stopień niepełnosprawności wydawane jest przez wojewódzki lub powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:

Lekki – częściowa niezdolność do pracy. Posiadane przez osobę z niepełnosprawnością ograniczenia można zniwelować za pomocą odpowiedniego sprzętu.
Umiarkowany – niezdolność do pracy lub wykonywanie obowiązków zawodowych w warunkach pracy chronionej przy wsparciu innych osób.
Znaczny – całkowita niezdolność do pracy i samodzielnego funkcjonowania.
Pracodawca może zatrudnić osobę z umiarkowaną niepełnosprawnością po odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy. Obecnie w wielu firmach pracuje się zdalnie. Z tego rozwiązania korzystają także osoby z niepełnosprawnością.

Jakie czynności należy wykonać przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą z niepełnosprawnością? Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie nowego pracownika do lekarza medycyny pracy na badania lekarskie. Na podstawie wyników zostanie wydane orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku.

Czas pracy osób z niepełnosprawnością

Maksymalny czas pracy osoby z niepełnosprawnością wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności czas ten został skrócony do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Należy przy tym pamiętać, że skrócony czas pracy nie powinien wpływać na wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Pamiętaj także o tym, że osoba z niepełnosprawnością nie może pracować nocą oraz w godzinach nadliczbowych. Ponadto takiemu pracownikowi należy się dodatkowa 15-minutowa przerwa w pracy.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy


Pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego (10 dni roboczych w roku kalendarzowym).

 

Zwolnienie od pracy w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym

Całkowity wymiar urlopy pracownika i zwolnienia od pracy może wynieść maksymalnie 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Na przykład jeśli pracownik weźmie udział w turnusie rehabilitacyjnym trwającym 10 dni roboczych, to zostanie mu do wykorzystania 11 dni dodatkowego urlopu.

 

Jakie są korzyści z zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością?


Jeśli pracodawca pozostanie w stosunku pracy z osobą z niepełnosprawnością przez co najmniej 36 miesięcy może otrzymać zwrot kosztów za przystosowanie stanowiska pracy. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności.

Oprócz tego pracodawca może liczyć na takie korzyści jak:

  • Wpłaty na PFRON.
  • Dofinansowanie do wynagrodzenia.
  • Zwrot kosztów na adaptacje.
  • Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

Dodaj komentarz