Zapomniałeś opłacić obowiązkową składkę OC? Zobacz, kiedy polisa przedłuża się automatycznie!

Ubezpieczenie OC jest jedyną obligatoryjną polisą, która obejmuje każde auto. Za jej brak kierowcom grożą naprawdę wysokie kary. Może się jednak zdarzyć, że po prostu…zapomnisz ją opłacić. Czy oznacza to, że z marszu zostanie na ciebie nałożona kara? Niekoniecznie. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach OC przedłuża się automatycznie.

OC – podstawowe i obligatoryjne ubezpieczenie

Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowa dla właścicieli wszystkich aut. Należy ją opłacić dla każdego posiadanego samochodu, niezależnie od tego, czy jeździ on po drogach czy stoi zepsuty w garażu. Dlaczego OC jest tak istotne? To dzięki niemu, w razie stłuczki czy wypadku drogowego, osoby poszkodowane szybko otrzymują pieniądze na leczenie i pokrycie kosztów naprawy auta. Kierowca, który spowodował wypadek nie martwi się natomiast, skąd weźmie pieniądze, by zadośćuczynić poszkodowanym. Jeśli jego samochód był ubezpieczony, za pokrycie szkód odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zapomniałeś opłacić OC – co teraz?

Każdemu kierowcy może zdarzyć się, że w natłoku codziennych spraw zapomni o opłaceniu OC. Czy automatycznie zostanie nałożona na niego kara? Na szczęście nie. Są sytuacje, w których OC przedłuży się automatycznie. Tak skonstruowane przepisy mają na celu ochronę kierowców – nie tylko przed karą od UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), ale przede wszystkim przed finansowymi skutkami ewentualnego wypadku.

Kiedy OC przedłuża się automatycznie?

Automatyczne przedłużenie OC następuje wtedy, gdy kierowca ubezpieczył dany pojazd i w kolejnym roku pozostaje on jego własnością. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została zakupiona poprzednia polisa, ma obowiązek jej przedłużenia na kolejny rok. Ubezpieczyciel musi to zrobić nawet wówczas, gdy właściciel nie potwierdził chęci przedłużenia polisy. Nie oznacza to oczywiście, że kierowca nie musi opłacić składki na kolejny rok! Ta automatyzacja chroni go po prostu przed jeżdżeniem bez OC, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

W związku z tym, że OC przedłuża się automatycznie, o terminie wygaśnięcia umowy powinni pamiętać kierowcy, którzy planują zmienić ubezpieczyciela. Najpóźniej dzień przed końcem starej umowy należy złożyć jej wypowiedzenie.

OC w korzystnej cenie – gdzie szukać?

Ubezpieczyciele często oferują dobre oferty nowym klientom, natomiast osobom, które przedłużają OC na kolejny rok… niekoniecznie. Z tego względu warto co roku przejrzeć oferty innych towarzystw i sprawdzić, czy gdzieś nie będzie po prostu taniej. OC zawsze ma taki sam zakres ochrony, dlatego nie warto za nie przepłacać. Obecnie znalezienie korzystnej oferty jest wyjątkowo łatwe, bo można zrobić to przez internet, korzystając z porównywarek i rankingów. To narzędzia, które gromadzą w jednym miejscu oferty różnych firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu kierowca nie musi osobiście udawać się do oddziałów czy przeglądać kilkunastu stron internetowych. Po znalezieniu odpowiadającej ci oferty, możesz finalizować jej zakup również przez internet – co znacznie skraca czas załatwiania tej formalności.

 

Dodaj komentarz