Skąd się bierze odwodniona skóra twarzy?

Odwodniona skóra twarzy jest jednym z najczęściej spotykanych problemów kosmetycznych. Warto nauczyć się ją poprawnie rozpoznawać, gdyż odwodniona skóra często mylona jest po prostu ze skórą suchą, a są to dwie zupełnie różne przypadłości, które wymagają od nas nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych. Właśnie dlatego dzisiaj przyjrzymy się problemowi, jakim jest odwodniona skóra twarzy – jak ją rozpoznać i prawidłowo się z nią uporać?  

Odwodniona skóra twarzy – czym się charakteryzuje i jak ją rozpoznać?

Zacznijmy od tego, że nasz organizm w dużej mierze składa się z wody. Szacuje się, że w przypadku dorosłego człowieka woda może stanowić aż 65 procent jego całkowitej wagi. Dodatkowo aż 15 procent całej wody w ludzkim organizmie znajduje się w skórze, więc możemy ją porównać do swoistego zbiornika, gdzie przedostaje się w inne potrzebne organizmowi miejsca.

 

Odwodniona skóra twarzy jest efektem zjawiska, które nazywamy przeznaskórkową utratą wody. W normalnych warunkach to zjawisko jest absolutnie naturalne i nieszkodliwe – woda przenika przez naskórek do organów, nawadniając przy okazji wszystkie warstwy skóry. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia naszej naturalnej bariery hydrolipidowej, czyli mieszanki wody i tłuszczów znajdującej się na naszym naskórku, woda zacznie nadmiernie parować, co z kolei prowadzi właśnie do wysuszania skóry.

W tym miejscu należy podkreślić, że odwodniona skóra twarzy może przydarzyć się każdemu, niezależnie od typu cery. Odwodnienie może przydarzyć się nawet cerze tłustej czy mieszanej. Jak więc poprawnie rozpoznać, że naszym problemem jest odwodnienie?

 

Jak poznać, czy nasza skóra jest odwodniona?

Odwodniona skóra twarzy charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym uczuciem ściągnięcia warstw naskórka – najczęściej może do tego dojść po kontakcie z wodą. Inną charakterystyczną cechą odwodnionej skóry jest jej zapadnięcie i łuszczenie się. Jak w łatwy sposób rozpoznać, czy nasza skóra dysponuje odpowiednim poziomem nawilżenia?

 

Najłatwiej można to stwierdzić, po prostu jej dotykając. Jeśli po dotknięciu na naszej skórze zostanie biały ślad, który po chwili zniknie, oznacza to, że poziom naszej wody jest w normie. Jeśli jednak skóra stała się wyraźnie bardziej szorstka i chropowata, a dotknięcia nie pozostawiają śladów, może to oznaczać utratę wody z warstw naskórka.

 

Odwodnienie skóry – skąd się bierze?

Odwodniona skóra – pielęgnacja przeprowadzona we właściwy sposób jest jedynym rozwiązaniem, by pozbyć się tego problemu, jednak odwodniona skóra twarzy może się pojawić także na skutek czynników środowiskowych. Warto je poznać, gdyż kiedy dotknie nas odwodniona skóra, pielęgnacja sama w sobie nic nie da, jeśli w dalszym ciągu będziemy narażać naszą skórę na kontakt z drażniącym czynnikiem. Co więc najczęściej jest odpowiedzialne za wysuszanie się skóry? Są to:

  • niewłaściwa pielęgnacja i używanie nieodpowiednich kosmetyków;
  • ostre czynniki atmosferyczne, takie jak chociażby mróz czy upał;
  • zanieczyszczenia powietrza, smog, pył, kurz, dym papierosowy;
  • stres, zmęczenie;
  • niektóre leki;
  • przyjmowanie zbyt małej ilości wody w trakcie dnia.

 

Odwodniona skóra – pielęgnacja

Podstawą walki z odwodnioną skórą jest dostarczenie naszemu organizmowi większej ilości płynów. Zawsze pamiętajmy o tym, że dorosły człowiek powinien przyjmować około dwóch litrów wody każdego dnia, zwiększając tę ilość na czas wzmożonego wysiłku lub wysokiej temperatury.

 

Kiedy zadbamy o właściwą ilość przyjmowanej wody, możemy przystąpić do czynności pielęgnacyjnych. Naszym celem jest utrzymanie wody w skórze, więc koniecznie musimy zadbać o warstwę hydrolipidową, która się tym zajmuje. W tym celu konieczne jest unikanie mocnej chemii myjącej i kosmetyków zawierających w składzie alkohol. Warto sięgnąć po kosmetyki delikatne dla skóry o zbliżonym do niej współczynniku pH.

 

Warto pamiętać także o regularnym nawilżaniu skóry za pomocą właściwego kremu, gdyż przyspieszy to proces odzyskiwania wody przez naskórek. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po serum nawilżające, które odpowie na potrzeby naszej skóry lepiej niż klasyczny krem.

Dodaj komentarz