Rząd planuje budowę obwodnicy Kaczorowa

W ramach rządowego programu budowy „100 obwodnic” do 2023 roku ma powstać obwodnica Kaczorowa w powiecie jaworskim. Inwestycja w znacznym stopniu ma przyspieszyć oraz poprawić komfort jazdy pomiędzy Wrocławiem a Jelenią Górą.

– Do rządowego programu 100 obwodnic udało nam się wpisać także obwodnicę Kaczorowa. To nam gwarantuje pewność finansowania i priorytet w realizacji – mówi Krzysztof Mróz, senator PiS z okręgu legnicko-jeleniogórskiego.

Do wyboru jest aż 11 wariantów nowej drogi. W zależności od tego, który projekt zostanie zatwierdzony, długość obwodnicy wyniesie od 3 do 11 kilometrów. Zdaniem samorządowca wkrótce powinny się rozpocząć konsultacje, a do końca tego roku zostanie wybrany optymalny wariant budowy obwodnicy i modernizacji drogi do odcinka włączającego obwodnicę Kaczorowa do obwodnicy Bolkowa.

Data zakończenia inwestycji w dużej mierze zależeć będzie od opinii środowiskowej oraz ekologów. – Wymaga to bardzo wielu zgód środowiskowych. Dziś te sprawy ekologiczne są mocno wyostrzone. Mam też nadzieję, że nie będzie wielkich protestów ekologów, chociaż wstępna inwentaryzacja środowiskowa na terenach, przez które ma przebiegać obwodnica Kaczorowa, wykazała pewne chronione gatunki fauny i flory. Wierzę jednak, że uda nam się to tak poprowadzić, że w miarę szybko uzyskamy decyzję środowiskową, a później pozwolenie na budowę – dodaje senator.

Budowa obwodnicy Kaczorowa jest jedną z siedmiu na Dolnym Śląsku, które znalazły się na liście Ministerstwa Infrastuktury 100 obwodnic na lata 2020-2030. W jego ramach naszym regionie mają również powstać obwodnice Głogowa i Legnicy. Cały program pochłonie 28 miliardów złotych.

Fot. GDDKiA

Dodaj komentarz