Obwodnica Głogowa coraz bliżej? (WIDEO)

Obwodnica Głogowa i przeprawa mostowa to inwestycje, jakie znalazły się na liście rządowego programu „100 obwodnic” na lata 2020-2030. Na Dolnym Śląsku to priorytetowe zadanie. Szacuje się, że budowa będzie kosztować miliard złotych, a cały program pochłonie 28 miliardów złotych.  

Rządowy program budowy 100 obwodnic został ogłoszony w minioną sobotę.

– Na pierwszym miejscu znalazła się obwodnica miasta Głogowa, nad którą prace już trwają, ale w stosunku co do której często, również ze strony mieszkańców jak i mediów pojawiały się zapytania dotyczące wiarygodności złożonych obietnic, możliwości uzyskania finansowania i tego, czy na pewno zrealizowanie tego zadania znajdzie swój szczęśliwy finał – mówił Wojciech Zubowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości podczas dzisiejszej konferencji prasowej, którą zorganizował w swoim głogowskim biurze. – Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy znacząco bliżej tego etapu.

Pytania i wątpliwości nie powinny dziwić. O obwodnicy Głogowa i drugiej przeprawie mostowej mówi się od wielu lat i na tym się kończyło. Teraz ma być inaczej.

– To strategiczna inwestycja, którą będziemy chcieli sukcesywnie, przy współpracy z samorządem, realizować – zapewnił Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

– Liczymy, że w najbliższym czasie zakończą się prace studyjne wraz z wyborem wariantu i ruszą prace z projektem budowlanym i wykonawczym, co uwieńczy się już realizacją inwestycji – dodał Tymoteusz Myrda z zarządu Województwa Dolnośląskiego i przypomniał, że Głogów znajdował się na liście umowy koalicyjnej, jaką Bezpartyjni Samorządowcy zawarli z PiS dwa lata temu obejmując władzę w województwie.

– Dziś mamy kluczowy moment – wpisanie tak upragnionej przez mieszkańców Głogowa obwodnicy do programu rządowego – podkreślił Rafael Rokaszewicz, prezydent miasta. – W imieniu własnym i mieszkańców chciałbym serdecznie podziękować panu ministrowi i panu posłowi za ogromne zaangażowanie. Gdybyśmy nie byli w tym programie, to niestety, budowa obwodnicy byłaby zagrożona.

Szacuje się, że budowa obwodnicy Głogowa będzie kosztować miliard złotych.

– Rozpoczęcie kolejnego etapu prac i rozpisanie przetargu planowane jest, wstępnie, na czwarty kwartał roku 2022, ale musimy pamiętać, że to zależy też od kwestii relacji z samorządami oraz ewentualnych głosów ze strony mieszkańców – mówił Wojciech Zubowski. – Ważne też będzie to, co pojawi się w uwarunkowaniach środowiskowych. Nikt więc precyzyjnie tego terminu wskazać nie może.

Istotną kwestią, jeśli chodzi o tę inwestycję będzie też wybór wariantu obwodnicy Głogowa – północna czy południowa.

Zobacz także: 

Fot. AK

Dodaj komentarz