Opublikowany: śr, Sty 22nd, 2020

Radni zgodzili się na przyłączenie Wińska

Radni powiatu lubińskiego wydali dziś pozytywną opinię, jeśli chodzi o przyłączenie gminy Wińsko do powiatu lubińskiego. – To jest tylko uchwała intencyjna, ale otwiera gminie Wińsko drogę do dalszego procedowania o przyłączenie do naszego powiatu – tłumaczy starosta Adam Myrda.

– Oczywiście, że się cieszymy – odpowiada Jolanta Krysowata-Zielnica, wójt gminy Wińsko, pytana o opinię, odnośnie dzisiejszej uchwały rady powiatu. – Najważniejsze, że powoli, małymi krokami zmierzamy we właściwym kierunku, czyli do przyłączenia naszej gminy do samorządu, który da nam szansę na rozwój – podkreśla.

Teraz gmina Wińsko ma czas do końca marca, by zebrać komplet dokumentów i skierować je do wojewody. – To nie tylko opinie samorządów, nie tylko wyniki konsultacji, jakie odbyły się już w naszej gminie, jak i w powiecie lubińskim. To także mnóstwo dokumentów planistycznych, liczne uzasadnienia. Zbieramy wszystkie dokumenty i myślę, że za miesiąc będziemy mieć komplet i przekażemy je dalej – tłumaczy wójt Krysowata-Zielnica.

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami gmina musi skierować do wojewody. – Po zaopiniowaniu wojewoda przekaże wniosek dalej, do premiera. Dopiero prezes Rady Ministrów podejmie ostateczną decyzję, to od niego będzie zależało czy gmina Wińsko zostanie przyłączona do powiatu lubińskiego – przypomina starosta Myrda.

Na wydanie decyzji premier Mateusz Morawiecki ma czas do końca lipca. Jeśli się zgodzi, od 1 stycznia 2021 roku gmina Wińsko będzie już w granicach administracyjnych powiatu lubińskiego. – Nasi mieszańcy bardzo na to czekają. Oczywiście jest niewielka grupa przeciwników, którzy próbują zbuntować mieszkańców, może nawet przestraszyć, że teraz będą mieć gorzej, że więcej kilometrów do przejechania. Działają głównie w internecie. Ja powiem tyle – dla samorządu najważniejsze jest, żeby znalazł się w organizmie, który pozwoli mu się rozwijać. A jeśli samorządowi będzie dobrze, to i ludziom będzie dobrze. Większość mieszkańców naszej gminy, którzy podczas konsultacji opowiedzieli się za przyłączeniem, już o tym wie. Mam nadzieję, że reszta wkrótce też się przekona – podsumowuje wójt gminy Wińsko.

O wynikach konsultacji w powiecie lubińskim pisaliśmy TUTAJ

Wcześniej temat poruszaliśmy też TUTAJ  i TUTAJ 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..