Opublikowany: śr, Wrz 11th, 2019

Najczęstsze powody, by wybrać się do laryngologa?

 

Laryngolog to specjalista, do którego zazwyczaj wybieramy się wtedy, gdy bolą nas uszy. Część z nas zdaje sobie być może sprawę z tego, że do tego specjalisty warto wybrać się wtedy, gdy mamy problemy z zatokami. To jednak nie wszystko. Jeśli chcesz wiedzieć, z jakimi schorzeniami najczęściej pacjenci pojawiają się w gabinecie laryngologa, to na pewno dowiesz się tego z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Laryngolog – zakres specjalizacji

Czy wiecie, że nie istnieje taka specjalizacja, jak laryngologia? To jedynie skrót od prawidłowej nazwy, czy otolaryngologii. Już z samej nazwy w języku greckim wynika, że specjalista zajmuje się chorobami uszu, nosa, krtani, a także gardła. Jest to wiec bardzo szeroka specjalizacja, która znacząco wykracza poza problemy z zatkanymi uszami czy zatokami. W czym więc może nam pomóc laryngolog?

Najczęstsze powody, by wybrać się do laryngologa?

Największy problem z chorobami laryngologicznymi wynika z faktu, że często bywają pomijane, ponieważ nie wydają się nam warte uwagi i zachodu. Wynika to oczywiście z niewiedzy i faktu, że pewne problemy laryngologiczne przypisywane są po prostu zmęczeniu lub przeziębieniu. Na co więc warto zwrócić uwagę? Jakie są najczęstsze powody wizyt u laryngologa?

Oczywiście nie trudno się domyślić, że w większości przypadków pacjenci wybierają się do laryngologa w sytuacjach, które są dla nich oczywiste. Będą to oczywiście problemu z uszami,  a także ból lub zapalenie zatok. Nie są to jednak jedyne problemy, z jakimi warto wybrać się do tego specjalisty. Kiedy jeszcze wybieramy się do laryngologa? Będą to oczywiście nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Warto tu wymienić między innymi  chrypek, katar, a także przewlekły ból gardła. Nie możemy unikać wizyty o laryngologa, jeśli mamy problemy z oddychanie, lub krwawieniem z nosa. Warto również wybrać się do tego specjalisty, jeśli mamy podejrzenie, że nasza przegroda nosowa jest krzywa.

To jednak dość oczywiste sytuacje. Znacznie mniej powszechnie znane są inne powody, o których również warto wspomnieć. Będą między innymi problemy ze snem, wybudzaniem się w nocy, a także ciągłe uczucie zmęczenia. Dochodzi do tego również problem chrapania. Jeśli mamy problemy z równowagą, to również w tym przypadku laryngologa okaże się najlepszym wyborem. Będzie on ponadto pomocny w przypadku zaburzenia smaku lub węchu

Nie każdy ma również świadomość, że do laryngologa należy wybrać się także w przypadku problemów z równowagą, zaburzeniami smaku i węchu. Jeśli szukasz laryngologa, to z łatwością i szybko możesz zarezerwować wizytę u tego specjalisty za pomocą strony lekarzebezkolejki.pl. Są tam dostępne terminy do lekarzy na NFZ lub prywatnie.

Jakie są specjalizacje laryngologiczne?

W otolaryngologii wyróżniamy oczywiście dodatkowe specjalizacje, ponieważ jest to bardzo szeroka dziedzina. Warto je poznać, ponieważ będziemy wtedy bardziej świadomi, do którego specjalisty powinniśmy się wybrać. Jeśli mamy problemy z głosem, to najlepszą opcją będzie fonatra, zatoki i nos – rynolog. W przypadku uszu wybierzmy się do otologa.

Podziel się
Tagi

..