Na co warto zwrócić uwagę, chcąc kupić nieruchomość?

Nie tylko budynki mieszkalne Zakup nieruchomości większości z nas kojarzy się z nabywaniem mieszkania bądź domu. Tymczasem okazuje się, że samo pojęcie "nieruchomość" jest znacznie szersze i odnosi się także do działek, w tym działek budowlanych. Zakup działki jest pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, chcąc zbudować dom. Na początek powinniśmy sprawdzić, z jakim dokładnie rodzajem działki mamy do czynienia. Warto zapoznać się z krótkim poradnikiem dotyczącym tego, jak właściwie sprawdzić rodzaj działki, dostępnym pod adresem: https://www.newhouse.co/jak-sprawdzic-rodzaj-dzialki/. Dodatkowo powinniśmy zapoznać z planami zagospodarowania przestrzennego. Jest to szczególnie istotne dla osób, które planują zakup działki i budowę domu w cichej, spokojnej okolicy. Może bowiem okazać się, że za kilka lat powstaną w pobliżu bloki mieszkalne czy budynki gospodarcze, co znacznie zmniejsza atrakcyjność danej lokalizacji. Bardzo ważna jest również droga dojazdowa do działki - dla własnej pewności i bezpieczeństwa powinna być to droga publiczna, po której może poruszać się każdy. W innym przypadku właściciel drogi może nałożyć na nas swego rodzaju obostrzenia czy warunki, po spełnieniu których możemy przemieszczać się po danej drodze. 

Zakup mieszkania – na piętrze czy na parterze?

Wiele pytań rodzi się w głowach osób, które planują zakup mieszkania. Muszą przede wszystkim określić, czy interesuje ich mieszkanie położone na piętrze, czy też na parterze. Te drugie zwykle są nieco tańsze, co może okazać się ważne w przypadku dysponowania ograniczonym budżetem. Istotne jest także określenie, w jakim dokładnie budynku ma znajdować się lokal mieszkalny. Obecnie możemy zakupić mieszkania usytuowane w kamienicach, blokach czy nawet w wieżowcach. Zawsze sprawdzajmy, czy budynek jest ocieplony, posiada windę (w przypadku, gdy liczy on więcej, niż 4 piętra) oraz inne udogodnienia, na przykład przechowalnię dla wózków czy piwnicę. Warto także zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń oraz miejsca, w których znajdują się ściany działowe i nośne. Faktem jest, iż w wielu mieszkaniach mamy znacznie ograniczone możliwości przebudowy, a więc i dopasowania ich do naszych potrzeb. Czasami rozkład pomieszczeń okazuje się być ważniejszy od samego metrażu – duże powierzchniowo mieszkanie może być nieustawne. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości, warto sprawdzić, jak obecnie wyglądają oferty na rynku lokalnym. Chcąc kupić mieszkanie w Olsztynie, możemy skorzystać z propozycji umieszczonych na stronie internetowej https://www.newhouse.co/mieszkania/olsztyn/sprzedaz/

Na co zwrócić uwagę, kupując dom?

Osoby, które chciałyby kupić dom, powinny zwrócić uwagę na takie same aspekty, na jakie muszą uważać chętni do zakupu działki. Warto pamiętać, że sama działka jest nierozerwalnie związana z nieruchomością. W kontekście domu, należy ocenić przede wszystkim jego metraż, rozkład pomieszczeń i możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian. W starszych domach zwykle znajduje się piwnica, tymczasem nowoczesne budownictwo stawia raczej na pomieszczenia gospodarcze, które postawione są na zewnątrz budynku. Dla wielu osób bardzo istotna jest również kwestia tarasu i samego ogrodu przydomowego. Czasami zdarza się, że przy dużym domu znajduje się niewielkich rozmiarów ogródek, który trudno będzie efektywnie rozplanować. Wszystko zależy od tego, czy lubimy prace ogrodowe, czy też zamierzamy wyłącznie wypoczywać w domowym zaciszu. Kupując dom, wato zwrócić uwagę także na jego stan techniczny. Dotyczy to przede wszystkim tych nieruchomości, które zostały wybudowane kilkanaście lat temu, lecz nawet nowoczesne domy mogą posiadać pewnego rodzaju wady, które w przyszłości będą nas sporo kosztować. Zawsze poprośmy o dokumentację, na podstawie której będziemy w stanie ocenić, czy dom nadaje się do zamieszkania, czy może wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac remontowych, a jeśli tak, to jaki – mniej więcej – będzie ich zakres. Miejmy na uwadze, że dodatkowe koszty, jakie będzie trzeba ponieść, mają realny wpływ na ostateczną cenę domu. 

Dodaj komentarz

*

code