One Control Room – taka jest idea nowej dyspozytorni, która została otwarta w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. W jednym miejscu skupiono tu dyspozytorów zawiadujących pracami górników, elektryków i automatyków.
Prace nad koncepcją nowoczesnej dyspozytorni rozpoczęto pięć lat temu w ramach projektu budowy bezpiecznej kopalni. Dziś menedżerowie KGHM podkreślają, że to miejsce pozwoli na lepszą organizację pracy w „Sierpolu”.
– Idea One Control Room jest elementem centralnego sterowania procesem technologicznym i pełnego, stałego monitoringu zakładów górniczych. Pozwala szybciej i sprawniej dostarczać odpowiednie informacje, by podejmowane decyzje były optymalne z punktu widzenia produkcji i bezpieczeństwa pracowników, co jest dla nas absolutnym priorytetem – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Polskiej Miedzi i podkreśla, jak ważna dla kopalni jest centralna dyspozytornia: –To pozwoli lepiej skorelować obieg komunikacji wewnętrznej. Ma to znaczenie dla normalnego toku pracy, ale jest szczególnie istotne w sytuacjach awaryjnych, czy podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
Budynek dyspozytorni jest wyposażony w systemy zasilania bezprzerwowego i serwerownie z szybkim systemem transmisyjnym. Dyspozytorzy pracują z urządzeniami o nowoczesnym i prostym interfejsie, dzięki czemu szybko i dokładnie odczytują dane płynące do nich z całej kopalni. Uruchomione tu systemy umożliwiają znalezienie w gąszczu informacji zależności i wzorców wcześniej niemożliwych do identyfikacji. Widok z kamer zabudowanych w wyrobiskach dołowych umożliwia natychmiastową weryfikację ich stanu i podjęcie odpowiednich decyzji.
– Koncepcja One Control Room to nie tylko budynek wraz z wyposażeniem technicznym w postaci serwerów i pulpitów dyspozytorskich. To przede wszystkim sposób podejścia do pozyskiwania i przetwarzania gromadzonych danych. To możliwość zdalnej kontroli i sterowania procesem produkcyjnym i utrzymaniowym, to możliwość proaktywnego podejścia do utrzymania systemów zapewniających ograniczenie kosztów eksploatacji systemów produkcyjnych – mówi Radosław Stach, dyrektor naczelny ZG Polkowice-Sieroszowice.
Oprócz dyspozytorni na „Sierpolu” uruchomiono też system raportowania (eRaport), stanowiska komputerowe na dole kopalni i kamery na głównych przenośnikach, które są stopniowo automatyzowane. Trwa też rozbudowa sieci światłowodowej.
Przypomnijmy, że kopalnia Polkowice-Sieroszowice jest jedną z pięciu na świecie, w których funkcjonują czarne skrzynki, zainstalowane przez Wyższy Urząd Górniczy.