53 osoby zginęły na torach! Kierowcy nadal nie uważają

48 zabitych, 32 ciężko rannych i aż 205 zdarzeń – to dane z ubiegłego roku dotyczące wypadków i kolizji, do jakich dochodziło na przejściach kolejowych w całej Polsce. Suche liczby nie zawsze pozwalają zobrazować dramatu osób, które są za nimi schowane, jednak bez nich nie da się pokazać powagi całego zjawiska. Właśnie dlatego od listopada ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od początku tego roku śmierć na przejazdach kolejowych poniosły już 53 osoby, co średnio daje aż pięć ofiar miesięcznie! Jeżeli chodzi o nasz region, warto przypomnieć tragedię z końca wakacji, kiedy na torach w Lubinie zginęła kobieta. O włos od nieszczęścia było też w ostatnią niedzielę nieopodal podlubińskiej Obory, gdzie samochód zderzył się z pociągiem lub pod koniec lipca, gdy – również w Lubinie – auto utknęło między rozpędzonym składem a rogatkami. Groźnie było też kilka dni temu w Legnicy, gdzie zaspany kierowca… uderzył w jadący pociąg.

Zapobiegać takim wypadkom ma prowadzona od 2005 r. przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kampania społeczna „Bezpieczny przejazd…”. W tym czasie liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się. – Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, to nasz wyraźny „STOP” stawiany łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych. Pośpiech, ignorancja, brawura – są największymi wrogami bezpieczeństwa. Potrzebny jest głos rozsądku i ambasadorzy bezpieczeństwa – osoby, którym ufamy i których prośby o poszanowanie przepisów sprawią, że uważnie przekroczymy przejazdy kolejowo-drogowe i bezpiecznie wrócimy do domu – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP PLK S.A.

„Kochanie, uważaj na przejeździe” – między innymi tymi słowami apelują kobiety – ambasadorki akcji w najnowszym spocie promującym bezpieczeństwo na terenach kolejowych „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj przekraczając tory kolejowe!”

– By bezpiecznie korzystać z komunikacji, m.in. przekraczać przejazdy kolejowo-drogowe, trzeba znać przepisy, ale trzeba też słyszeć, co podpowiada głos rozsądku. Dobrze, jeśli każdy ma dodatkowo swojego ambasadora bezpieczeństwa. Kogoś, kto jest ważny i kogo słuchamy. Warto też być ambasadorką lub ambasadorem bezpieczeństwa dla innych – uważa dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytut Transportu Samochodowego i Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Ambasadorki Bezpieczeństwa występują w materiałach edukacyjnych kampanii dla różnych grup wiekowych. Uczą zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych. W spotach telewizyjnych i radiowych ich apele przypominają o zachowaniu przepisów, rozważnym postępowaniu na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych.

Nowa strona internetowa kampanii www.bezpieczny-przejazd.pl dostarczy kompleksową wiedzę na temat bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych. Multimedia mogą wykorzystać kierowcy, piesi, nauczyciele, dziennikarze, instruktorzy nauki jazdy, młodzież i dzieci.

Zdjęcia i wideo: materiały prasowe kampanii (www.bezpieczny-przejazd.pl)

 

Dodaj komentarz