ZŁOTORYJA. Odkryją tajemnice Dolnego Śląska

Tajemnice Dolnego Śląska zamek GrodziecCzy w 1945 roku na Dolnym Śląsku wojska amerykańskie przeprowadzały tajne operacje? Na to pytanie i szereg innych odpowie regionalista Piotr Kucznir podczas spotkania „Tajemnice Dolnego Śląska”, które odbędzie się na Zamku Grodziec. Ponadto w programie wystawa replik motocykli oraz nocne zwiedzanie zamku.

Nie lada gratka szykuje się dla miłośników historii. Podczas spotkania będzie można wysłuchać wykładów historycznych oraz obejrzeć prezentacje multimedialne z okresu II wojny światowej. O godzinie 14 wykład wygłosi bolesławiecki regionalista Piotr Kucznir.

– Między innymi odpowiem na pytanie, czy w 1945 roku na Dolnym Śląsku wojska amerykańskie przeprowadzały tajne operacje – mówi Piotr Kucznir. – Godzinę później Szymon Wrzesiński, historyk i zarazem autor wielu książek popularnonaukowych, odsłoni szereg tajemnic Zamku Książ – dodaje Piotr Kucznir.

Niespodziankę przygotowano także dla pasjonatów motocykli. Na górnym dziedzińcu będzie można podziwiać repliki motocykli z okresu II wojny światowej.

Na dolnym dziedzińcu odbędzie się inscenizacja zatytułowana „Grodziec 1945”.

– Podczas spotkania zaplanowaliśmy także premierę najnowszej książki pt. „Tajne kompleksy lotnicze III Rzeszy na Dolnym Śląsku i na Ziemi Lubuskiej”. Jest to unikalna publikacja, ukazująca dzieje powstania i funkcjonowania obozów pracy dla więźniów lub robotników przymusowych, zatrudnionych w zakładach produkcji lotniczej w końcowym okresie II wojny światowej w okolicy Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Jeleniej Góry i Lubania. Czytelnik dowie się o miejscach, w których wytwarzano silniki odrzutowe, śmigła, urządzenia pokładowe, skrzydła, kadłuby, a nawet składano całe samoloty – wyjaśnia Piotr Kucznir.

Spotkanie „Tajemnice Dolnego Śląska” odbędzie się w sobotę 25 lipca.

MAT. PIOTR KUCZNIR

Dodaj komentarz