Muzeum magicznie surrealistyczne (WIDEO)

Spacer między obrazami Jarosława Jaśnikowskiego to jak wyprawa do wymykających się wyobraźni pejzarzy ze światów w równoległych rzeczywistościach. Bez dwóch zdań godną polecenia możliwość obcowania z dziełami malarza przygotowało Muzeum Miedzi w Legnicy.

Wystawa prac Jarosława Jaśnikowskiego emanuje sentymentem i ujawnia sporo osobistych wątków. Oto bowiem rodowity legniczanin ponownie gości w Muzeum Miedzi, miejscu dla niego szczególnym z uwagi na ekspozycje organizowane w przeszłości, a obecnym dyrektorem placówki jest jego przyjaciel już z dziecięcych lat.

– Znamy się z Jarkiem od małego. Malował nam żołnierzyki i czołgi, więc gdzieś tam zaczęły się jego pierwsze zabawy z pędzlem – wspomina Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

Od pierwszych zabaw z pędzlem minęło kilkadziesiąt lat. Dziś Jaśnikowski to artysta znany i ceniony, także poza Polską. Czołowy malarz nurtu magicznego realizmu i steampunku. Muzeum korzysta nie tylko na jego osiągnięciach i renomie, ale i szczodrości. Artysta przekazał bowiem ponad 20 swoich prac – to giclee i egzemplarze autorskie.

– Mam bardzo duży sentyment do Muzeum Miedzi. Dużo w życiu dostałem od różnych ludzi i chcę się dziś dzielić tym, co mam dobrego. Stąd pomysł, by część prac przekazać do muzealnej kolekcji – zdradza malarz.

Trzeba dodać, że Jarosław Jaśnikowski jako pierwszy Polak zdobył główne grand prix na francuskim festiwalu Safador, a później dołączył do międzynarodowej elitarnej grupy artystycznej Art Pair. Pokłosiem – planowana na przyszły rok międzynarodowa wystawa, o której dziś mówili m.in. goście z Francji.

– Dotychczas organizowaliśmy wystawy we Francji i Niemczech oraz raz w Japonii. Po raz pierwszy udajemy się z ekspozycją do Europy wschodniej. Jesteśmy z tego powodu dumni i bardzo szczęśliwi – podsumował malarz Bruno Altymayer, szef Grupy Art Pair.

Zapowiadana międzynarodowa wystawa dopiero podczas przyszłorocznej Nocy Muzealnej. Tymczasem dzieła Jarosława Jaśnikowskiego można podziwiać już dziś w Muzeum Miedzi aż do marca przyszłego roku.

Więcej w materiale wideo TVREGIONALNA.PL:

Dodaj komentarz