Złotoryja dolnośląską stolicą kultury

Dolnośląska Stolica Kultury Złotoryja 2017 (2)Powiat złotoryjski został laureatem tegorocznego konkursu „Dolnośląska Stolica Kultury” organizowanego i finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Dzięki temu wyróżnieniu szereg imprez kulturalnych odbywających się na terenie powiatu będzie mogło skorzystać z finansowego wsparcia w postaci dotacji celowej na łączną kwotę ok. 200 tys. złotych. Inauguracyjną imprezę złotoryjanie mają już za sobą.

Konkurs „Dolnośląska Stolica Kultury” został zorganizowany po raz drugi. W ubiegłym roku jego zwycięzcą okazał się powiat wałbrzyski, a kwota dotacji wynosiła wówczas 300 tys. zł. W 2017 r. pomoc finansowa ze strony urzędu marszałkowskiego jest aż o jedną trzecią mniejsza. Środki te przekazane zostaną w kilku transzach i wspomogą realizację 13 imprez kulturalnych, jakie powiat złotoryjski przewidział w ramach całego projektu.

– Są to w większości wydarzenia cykliczne, dobrze już znane naszej lokalnej społeczności. Podczas prac nad przygotowaniem projektu zależało nam na tym, aby odbyły się one jak co roku, bez względu na to czy uda nam się wygrać ten konkurs czy nie – mówi Jacek Grabowski,  kierownik Wydziału Oświaty, Spraw Społecznych i Współpracy Zagranicznej w złotoryjskim starostwie.

Pierwsza taka impreza już się odbyła. Mowa o XII Kaczawskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich – wydarzeniu, dzięki któremu sala widowiskowa Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji regularnie zostaje wypełniana po brzegi. Nie inaczej było i tym razem. Zaprezentowało się około 80 solistów i 20 zespołów z całej Polski. Nie zabrakło także gości zagranicznych z Czech czy Francji.

W pierwszym dniu tej imprezy doszło do symbolicznego przekazania klucza Dolnośląskiej Stolicy Kultury. Starosta wałbrzyski Jacek Cichura wraz z gratulacjami przekazał go na ręce starosty złotoryjskiego Ryszarda Raszkiewicza. Ten pochwalił pracowników swojego urzędu, że w zaledwie dwa dni potrafili napisać zwycięski projekt. Gratulacje złotoryjskiemu staroście złożyła również dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego,  Wanda Gołębiowska.

Kolejna impreza z cyklu Dolnośląskiej Stolicy Kultury odbędzie się 26 kwietnia, również w sali ZOKiR-u. Będzie to XI Regionalny Przegląd Zespołów Artystycznych Szkół i Placówek im. Janusza Korczaka pod hasłem „Nie liczę godzin i lat…”.

Kalendarz pozostałych imprez z cyklu DSK:

 1. XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota – 26-28 maja (Złotoryja)
 2. XVII Dymarki Kaczawskie – 24-25 czerwca (Leszczyna)
 3. Zlot Kobiet Czarujących w Lubiechowej – 15 lipca (Lubiechowa)
 4. Biesiada Zespołów Kresowych – 5-6 sierpnia (Pielgrzymka)
 5. Festyn Folklorystyczny – 2 września (Wilków)
 6. Dożynki Powiatowo-Gminne – 10 września (Prusice)
 7. Dzień Regionalisty – 15 września (Złotoryja)
 8. XI Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego – 7-8 października (Zamek Grodziec)
 9. Festyn Kulturalny „Fiesta Don Kichota” – 10 listopada (Pielgrzymka)
 10. Koncert pt. „Zaczarowana piosenka” – 9 grudnia (Złotoryja)
 11. Konferencja podsumowująca projekt Dolnośląska Stolica Kultury Powiat Złotoryjski 2017 – 15 grudnia (Złotoryja)

Dodaj komentarz

*

code