Wspomnienia z Kresów

W Miejskie Bibliotece Publicznej w Złotoryi odbędzie się dziś spotkanie autorskie ze Stanisławą Puchałą pn. „Kresowian wspomnienia z okolic Buczacza”.

“Zainteresowanie Buczaczem i Baryszem zrodziło się z opowieści słuchanych w dzieciństwie. W domu rodzinnym słyszałam krótką historię Buczacza, o Sobieskim, o Jazłowcu, dziadku Piłsudczyku i wujach ułanach, o namiętnym rodzinnym graniu w szachy i tradycjach głośnego czytania książek Sienkiewicza i Kraszewskiego. Słyszałam z dumą wypowiadane słowa: w Buczaczu był najsłynniejszy w okolicy ratusz, tunel i wiadukt kolejowy. Odpoczywał tu na wojennych szlakach Jan III Sobieski, który pił wodę ze źródełka przy ulicy Kolejowej.”

To tylko fragment książki pt. “Kresowy Barysz i okolice” pani Stanisławy Puchały, mieszkanki Smolca. Autorka w fascynujący sposób opowiada o Kresach, miejscach, które sama odwiedziła w poszukiwaniu śladów swych przodków, śladów polskości, chcąc skonfrontować historie zasłyszane w dzieciństwie. Pani Stanisława opowiadając przenosi słuchacza do innego świata a wiedzę ma sporą, gdyż z wykształcenia jest historykiem, sporo też podróżowała po Kresach. Dlatego też serdecznie wszystkich zapraszamy na spotkanie autorskie pani Stanisławy, na którym będzie można posłuchać kilku niesamowitych historii.
Odbędzie się ono dziś o 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki „Kresowy Barysz i okolice” wraz z autografem autorki.

 

 

Dodaj komentarz