Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz główny lekarz weterynarii zwrócili się z prośbą do hodowców drobiu, by ci bezwzględnie przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Do gmin na terenie powiatu legnickiego trafiły też pisma od powiatowego lekarza weterynarii, w którym mobilizuje włodarzy do przypominania lokalnym hodowcom o stosowaniu się do wytycznych bioasekuracji. Wszystko to w związku z zagrożeniem ptasią grypą.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania – czytamy w apelu wystosowanym do włodarzy lokalnych samorządów.
Weterynarze przypominają, że konieczne jest stosowanie zasad bioasekuracji. I wyliczają, jak powinni zachowywać się hodowcy drobiu. Należy:
– zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
– nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
– stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem
lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
– stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których
utrzymywany jest drób;
– wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez
możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Jak przypominają weterynarze, za niestosowanie się do wymienionych zasad hodowcy mogą zostać ukarani w trybie administracyjnym.