Wernisaż w Galerii Libris

W najbliższą środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotoryi odbędzie się wernisaż wystawy utworów poezjograficznych Zbigniewa Makarewicza. Prace artysty będzie można podziwiać od godz. 17.

Zbigniew Makarewicz to wybitny rzeźbiarz, twórca instalacji i happeningów, krytyk sztuki i animator ruchu artystycznego. Wykładowca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1978-1981 i 1989-1994 prowadził Galerię „X” we Wrocławiu.

Artysta urodził się w 1940 roku w Wilnie, szkołę średnią ukończył w Koszalinie. W latach 1958-1965 studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie otrzymał dyplom w pracowni Xawerego Dunikowskiego.

Sięgając po różne środki wyrazu: rzeźbę, instalację, happening i komentarz słowny, Makarewicz tworzy wielowarstwowe prace, łączące różne formuły stylistyczne i gatunki, jak sztuki plastyczne i teatr. Instalacjom zbudowanym z niepotrzebnych przedmiotów towarzyszą odczyty i happeningi. Twórczość Makarewicza cechuje szczególne nawarstwianie znaczeń. Poszczególne realizacje czy samodzielne prace funkcjonują w obrębie większej całości, należą do rozciągniętego w czasie procesu artystycznego. Raz wyodrębnione zgrupowania przedmiotów, nie są skończonymi dziełami, lecz mają charakter otwarty – Makarewicz przekształca je i tworzy z nich nowe konfiguracje. Działania artysty mają często charakter ironiczny, są prześmiewczym komentarzem do oficjalnych form kultury i sztuki.

W programie wernisażu jest również odczyt na temat estetyki dzieł polskiej poezji konkretnej. Wernisaż odbędzie się w galerii Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Żeromskiego 2.

Dodaj komentarz