Opublikowany: czw, Maj 23rd, 2019

Ulga dla KGHM od 1 lipca

Nowelizacja ustawy o podatku miedziowym została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że KGHM będzie płacił niższą daninę od 1 lipca tego roku.

Jak informowaliśmy, zmienione przepisy przewidują, że stawka podatku od wydobycia niektórych kopalin została obniżona o 15 proc. Biorąc pod uwagę, że za pierwsze trzy miesiące tego roku Polska Miedź zapłaciła z tego tytułu 378 mln zł, a zmiany prawne obejmą dopiero drugie półrocze, można założyć, że KGHM odda fiskusowi około 113 mln zł mniej – pod warunkiem utrzymania wydobycia i cen surowców na poziomie z pierwszego kwartału.

Notowania miedzi mogą jednak nie układać się po myśli miedziowych menedżerów, głównie za sprawą trwającej wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

– Kwartał do kwartału średnie ceny miedzi istotnie spadły. To bardzo negatywny, ale obiektywny czynnik, na który nie mamy wpływu – mówi Paweł Gruza, wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych. – Nie publikujemy naszych przewidywań cenowych, ale przygotowując decyzje budżetowe podjęliśmy w zeszłym roku decyzję o nadzwyczajnym uwzględnieniu ryzyka politycznego toczącej się właśnie wojny handlowej. Jesteśmy zadowoleni, że ta modyfikacja została uwzględniona. Dzisiaj cena jest szczególnie obniżona i wynosi nawet poniżej sześciu tysięcy dolarów za tonę, ale liczymy, że te rynki się uspokoją.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..