Podatek miedziowy obniżony! Posłowie właśnie przegłosowali zmianę

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Podatek miedziowy został obniżony o 15 procent! W Sejmie właśnie odbyło się głosowanie nad odpowiednią zmianą ustawy. – Jestem zadowolony, tym bardziej, że wnioskodawcy nie zmienili ani jednego słowa w moim projekcie obniżenia podatku miedziowego – komentuje prezydent Lubina Robert Raczyński.

Zmniejszenie tej daniny płaconej przez KGHM było jednym z warunków stawianych przez Bezpartyjnych Samorządowców i zostało wpisane do umowy koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością. Projekt obniżenia podatku miedziowego o 15 procent wpłynął do Sejmu 19 marca. Jego pierwsze czytanie odbyło się 3 kwietnia. Potem – wraz z projektem posłów Kukiz’15 o likwidacji podatku – trafił do komisji finansów publicznych. Wrócił stamtąd jedynie projekt obniżający miedziowy podatek. Dziś w Sejmie odbyło się jego trzecie czytanie, a po wypowiedziach posłów różnych ugrupowań – głosowanie. Za zagłosowali prawie wszyscy obecni na sali – 407 posłów. Jedynie trzy osoby się wstrzymały.

– Przyjęcie ustawy o obniżeniu podatku miedziowego pokazuje, że można zmusić rząd do współpracy, mając oczywiście bezwzględne wsparcie rady miejskiej w Lubinie. Dziękuję szczególnie radnym poprzedniej kadencji, którzy wielokrotnie apelowali do parlamentu o likwidację miedziowej daniny – komentuje prezydent Lubina Robert Raczyński. – Trudno, żebym z pozycji prezydenta średniej wielkości miasta mógł zmienić cały system podatkowy naszego kraju, niemniej traktuje tę ważną zmianę jako mój osobisty sukces. Jestem zadowolony, tym bardziej, że wnioskodawcy nie zmienili ani jednego słowa w moim projekcie obniżenia podatku miedziowego – dodaje.

Jak szacuje rząd, obniżenie miedziowego podatku oznacza dla budżetu państwa w 2019 roku wpływy mniejsze o 180 mln zł, a w kolejnych latach o 240 mln zł. Tyle zostanie w kasie KGHM.

W uzasadnieniu do projektu o zmianie ustawy czytamy: „Obniżenie wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15% udostępni dodatkowe fundusze KGHM Polska Miedź S.A., które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój Spółki. Znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM, które mogłoby w długiej perspektywie zagrozić istnieniu wielu tysięcy miejsc dobrze opłacanej pracy. Jednocześnie możliwe będzie spokojne planowanie wydobycia i przerobu rud na kolejne dziesięciolecia. KGHM pozostanie głównym silnikiem gospodarczym regionu Dolnego Śląska i Zagłębia Miedziowego. Co więcej, uwolnione fundusze umożliwią zwiększone inwestycje w eksplorację i eksploatację złóż rud miedzi, co przełoży się na lepszą sytuację ekonomiczną regionu, pracowników Spółki i ich rodzin oraz samorządów terytorialnych. Zwiększą się wpływy z pozostałych podatków oraz wydatki na cele społeczne – zarówno ze strony Grupy Kapitałowej KGHM, Fundacji KGHM jak i samorządów, które utrzymywane są z danin publicznych Spółki”.

Dodaj komentarz