Opublikowany: pon, Lis 13th, 2017

Teatr w drodze

We wrześniu był Chojnów, zaś w poniedziałek 13 listopada to Krotoszyce będą miejscem drugiego finału wyjazdowych warsztatów teatralnych, realizowanych w ramach ministerialnego programu „Kultura Dostępna”. Przedsięwzięcie służyło promocji teatru i sztuki scenicznej w roku podwójnego jubileuszu legnickiego teatru, który świętuje 40. lat polskiej sceny dramatycznej w mieście oraz 175. lat budynku, który jest jego siedzibą.

Finałowe spotkanie, które rozpocznie się w sali wiejskiej (w przeszłości siedziba gminnego domu kultury) w Krotoszycach o godz. 13.30, będzie okazją do zaprezentowania przebiegu i efektów październikowych warsztatów, które dla uczniów dwóch klas miejscowej szkoły podstawowej oraz dla dorosłych, w tym pań z miejscowego Stowarzyszenia Nasze Krotoszyce (przed laty działających, jako Koło Gospodyń Wiejskich), prowadzili aktorzy legnickiego Teatru Modrzejewskiej: Zuza Motorniuk, Gabriela Fabian oraz Joanna Gonschorek.

– Pokażemy zrealizowany przez Karola Budrewicza film z przebiegu warsztatów oraz z kończących te zajęcia etiud teatralnych, a także wykonane przez niego zdjęcia dokumentujące te wydarzenia. Zaprosiliśmy wszystkich uczestników zajęć, ich opiekunów oraz gości. Swoją obecność zapowiedział dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, ale także uczestniczące w warsztatach dla dorosłych wójt gminy Krotoszyce Beata Castañeda Trujillo oraz miejscowa sołtys Jadwiga Kozak – informuje koordynatorka przedsięwzięcia, teatralny pedagog Joanna Rostkowska.

Legnicki projekt „Teatr w drodze”, zarówno jego część zrealizowana w Chojnowie, jak i etap krotoszycki tych wyjazdowych warsztatów edukacyjnych, wpisał się w realizowany przez Narodowe Centrum Kultury program „Kultura Dostępna” i został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel 50 tys. zł.

– Ideą była wędrówka, spotkania z ludźmi, wyjście poza mury teatru, praca z młodymi i rozwijanie ich predyspozycji. Teatr to bowiem także sposób na życie, na nabranie odwagi i śmiałości do ludzi – przekonuje Jacek Głomb.

– Z uczestnikami warsztatów spotkamy się ponownie i to już 19 listopada w Legnicy. Zaprosimy ich na zwiedzenie jubileuszowej, wędrownej wystawy „Teatr 40”, a także na wieczorny spektakl „Zabijanie Gomułki”, po którym odbędzie się spotkanie z aktorami występującymi w tym przedstawieniu – zapowiada Joanna Rostkowska.

ŹRÓDŁO: GRZEGORZ ŻURAWIŃSKI (TEATR IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY)

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..