Słabsze półrocze KGHM

Marcin Chludziński, prezes KGHM

Remont w głogowskiej hucie, mniej metali w zagranicznych złożach i niekorzystny dla firmy kurs dolara to jedne z powodów, dla których półroczne wyniki grupy KGHM są słabsze niż rok temu. Zarząd spółki omówił je dzisiaj na konferencji prasowej.

Trwający od 8 kwietnia do 26 czerwca remont jednego z oddziałów huty w Głogowie sprawił, że półroczna produkcja miedzi była o 11 proc. niższa w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Był to z kolei jeden z powodów spadku o 6 proc. sprzedaży miedzi i o 3 proc. niższych przychodów (w wysokości 9,423 mld zł) w grupie KGHM.

Holdingowi przyszła w sukurs sytuacja na rynku metali – w porównaniu z zeszłym rokiem notowania molibdenu wzrosły o 52 proc., a miedzi o 20 proc. – były to najwyższe ceny, jakie kluczowy dla KGHM metal osiągnął w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wśród czynników, które znacząco wpłynęły na wyniki finansowe grupy, znalazły się niższe ceny srebra, niższa produkcja miedzi i srebra w koncentratach własnych i mniejsza zawartość metali w eksploatowanych w ciągu ostatniego półrocza zagranicznych pokładach. Produkcja molibdenu w Sierra Gorda spadła w tym okresie o 41 proc., a z kanadyjskiej kopalni Morrison uzyskano o 21 proc. mniej złota, palladu i platyny.

Zysk netto grupy za minione sześć miesięcy wyniósł zaledwie 611 mln zł. Rok temu mogła się pochwalić wynikiem znacznie wyższym – 1,054 mld zł.

Wzrosło za to zadłużenie netto holdingu – o 1,442 mld zł, osiągając pułap 8,019 mld zł. Odpowiadają za to głównie: realizowane inwestycje, konieczność finansowania zapasów i podatek od wydobycia niektórych kopalin, który do 30 czerwca wyniósł łącznie 853 mln zł.

Żelazny Most (fot. KGHM)

Przy okazji omawiania wyników spółki prezes KGHM Marcin Chludziński przedstawił też najważniejsze zadania inwestycyjne, które firma będzie realizować jeszcze w tym roku. Oprócz rozbudowy szybu Głogów Głęboki-Przemysłowy i zbiornika Żelazny Most KGHM będzie starał się zwiększyć efektywność głogowskiej huty. W przypadku tego zakładu kluczowe jest m.in. uruchomienie do końca roku instalacji do prażenia koncentratu i zagospodarowanie istniejącego zapasu koncentratu miedzi. W legnickiej hucie rusza natomiast budowa pieca WTR (Wychylno-Topielno-Rafinacyjnego) do produkcji miedzi anodowej.

Chludziński oznajmił też, że pod koniec roku zarząd spółki zamierza przedstawić wyniki rozpoczętego właśnie przeglądu strategicznego, który ma pozwolić m.in. odpowiedzieć na pytanie o to, jak grupa poprowadzi swoje zagraniczne inwestycje. Będzie to kolejny już audyt w KGHM od czasu, gdy na czele firmy stanął menedżer powołany przy aprobacie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Warto nadmienić, że długofalową strategię działania firma zaprezentowała w maju ubiegłego roku. Znalazły się w niej plany inwestycyjne na cztery najbliższe lata, które miały zapewnić grupie biznesową stabilność w perspektywie roku 2040. Możliwe, że po przeglądzie zostaną one przez obecny zarząd zmodyfikowane.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..