KGHM wyda 10 mld na inwestycje. Ile zostanie w regionie?

10 miliardów w cztery lata – taki plan inwestycyjny mają obecne władze Polskiej Miedzi. Kwota ta po raz pierwszy pojawiła się wiosną, w tegorocznej aktualizacji strategii spółki. Sprawdziliśmy, na co dokładnie miedziowy gigant zamierza wydać tak dużą kwotę.

Jak informuje rzeczniczka spółki Jolanta Piątek, suma zapisana w inwestycyjnym budżecie na lata 2017-2021 obejmuje projekty kluczowe dla działalności produkcyjnej. Jednym z nich jest Program Udostępnienia Złoża – Głogów Głęboki Przemysłowy. Cały czas trwa głębienie szybu GG-1 i budowa wyrobisk górniczych. Rozpoczęto też procedury przetargowe dla projektu „Budowa Systemu Centralnej Klimatyzacji przy Szybie GG-1”.

KGHM kontynuuje też budowę suszarni parowej w Hucie Miedzi Głogów II i instalację do prażenia koncentratu miedzi. Wciąż doskonalona jest też technologia uruchomionego w tym roku pieca zawiesinowego. Część z owych 10 mld zostanie też przeznaczona na zabudowę pieca wychylno- topielno- rafinacyjnego (WTR) do przerobu złomów miedzi w legnickiej hucie. Wszystkie te inwestycje wpisują się w Program Rozwoju Hutnictwa.

Zbiornik Żelazny Most

Kolejnym przedsięwzięciem, które będzie realizowane w ciągu najbliższych czterech lat, jest rozbudowa zbiornika Żelazny Most. – Kontynuowany jest proces uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla budowy Kwatery Południowej. Natomiast wzmacnianie i podwyższanie rzędnych koron zapór zbiornika jest procesem permanentnym: około 2038 roku zakłada się osiągnięcie rzędu 195 metrów n.p.m. Obecnie jest to 182,5 metra. Rok do roku następuje przyrost o około 1,5 m – mówi Jolanta Piątek.

Przykuwająca uwagę kwota sprawia, że wracają pytania o aktywność inwestycyjną KGHM także w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z działalnością wydobywczą i przetwórczą firmy. Po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach w 2015 r. mieszkańcy okręgu legnicko-głogowskiego i przedstawiciele samorządów nie ukrywali, iż liczą na to, że spółka mocniej zaangażuje się w sprawy regionu. Polska Miedź na swoje inwestycje wyda bowiem prawie dwa razy więcej, niż wynoszą obecne dochody Legnicy, Lubina, Polkowic i Głogowa (w 2017 r. w budżetach tych miast zapisano w sumie około 1,4 mld zł dochodów).

Wśród projektów, które były przedmiotem rozważań w ciągu ostatnich kilku lat była m.in. budowa linii kolejowej, opartej częściowo na infrastrukturze Pol-Miedź Trans, która połączyłaby Lubin, Polkowice i Głogów. To przedsięwzięcie nie znalazło się jednak w planach na najbliższe cztery lata.

– Ta linia kolejowa jest kwestia otwartą. O tym projekcie mówiły między innymi władze województwa dolnośląskiego, ale do dzisiaj ani KGHM, ani Pol-Miedź Trans nie otrzymały żadnej informacji na temat jej budowy. Nie zaproszono nas jeszcze też do żadnych rozmów na ten temat – wyjaśnia rzeczniczka KGHM.

Mowa była też o rekultywacji dawnej kopalni piasku w Oborze, gdzie miałby powstać ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców LGOM. Tym projektem zajmuje się założona przez KGHM w 2015 r. Fundacja Innowacje i Dziedzictwo Kulturowe REVIMINE. Analizuje ona obecnie różne pomysły zagospodarowania piaskowni. Wśród koncepcji jest utworzenie ośrodka rekreacyjnego, ale jest też np. całkowite zalesienie tego terenu.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii

Na początku tego roku prezydent Lubina rozmawiał z prezesem KGHM o współpracy w zakresie rozwoju strefy przemysłowej w pobliżu miasta. Spółka współpracy nie wykluczyła, ale na razie nie pojawiły się żadne konkrety. – Rozmowy były, ale nie doszło do podpisania żadnych dokumentów. To jest projekt miasta, nie KGHM, dlatego nie możemy zabierać w tej sprawie głosu. Współpracy nie wykluczamy – komentuje Jolanta Piątek.

Przypomnijmy, że podczas wizyty w KGHM minister energii Krzysztof Tchórzewski oznajmił, że będzie lobbował na rzecz zmiany przepisów o podatku „miedziowym” tak, aby spółka mogła go zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki firma mogłaby przeznaczyć m.in. na inwestycje. Być może wówczas lokalne samorządy mogłyby liczyć na bardziej wymierne rezultaty sąsiedztwa miedziowego giganta.

Dodaj komentarz