Samorząd województwa miał do rozdysponowanie 10 mld 170 mln zł w ramach kończącej się właśnie perspektywy unijnej. To bardzo duże wsparcie, dzięki któremu przez ostatnie lata udało się zrealizować wiele potrzebnych inwestycji i nie tylko. – Największe grupy, na które zostały przeznaczone pieniądze to na pewno infrastruktura. Ponad 1,5 mld złotych, w ramach której modernizowaliśmy drogi, rewitalizowaliśmy linie kolejowe, zakupiliśmy tabor kolejowy. Ponad 2 mld złotych przeznaczyliśmy na politykę niskiej emisji. – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Ponadto największe kwoty w ramach pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczone były na badania i wsparcie innowacyjnych projektów oraz na rozwój przedsiębiorczości, a także na walkę z bezrobociem. Samorząd województwa dolnośląskiego przygotował wystawę pod nazwą „Dolny Śląsk w formie”, którą do 16 września można podziwiać na lubińskim rynku, a później odwiedzi także inne miasta. Prezentuje ona kilka z inwestycji zrealizowanych w naszym województwie dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu. Jedną z nich jest budowa trzech nowych rodzinnych domów dziecka w Lubinie. Warto dodać, że do naszego subregionu trafiło 200 mln w ramach dofinansowania do różnych przedsięwzięć, a 300 mln przeznaczono na projekty. – W Lubinie prawie ponad 55 mln złotych, w powiecie lubińskim prawie 60 mln złotych, a ważniejsze zadania jakie były dofinansowane to, na pewno – nie wiem czy jeszcze pamiętacie – rewitalizacja ulicy od ścinawskiej, przez niepodległości, aż po biedronkową – główny szlak komunikacyjny do strefy ekonomicznej. Obecnie, jeden z ważniejszych projektów, jakie gmina miejska pozyskała to wymiana oświetlenia starego typu na nowe, uliczne, LEDowe. Ponad 3000 punktów w Lubienie zostanie wymienionych w ramach tego dofinansowania – tłumaczy Tymoteusz Myrda.
– To pokazuje jak ważna jest rola samorządu w dzisiejszej rzeczywistości. O tym jak istotnym jest to żeby samorząd walczył o swoje, bo zarówno kolej, te wszystkie rzeczy, o których marszałek mówi, to tylko pokazuje, dobrą współpracę w samorządzie i istotną rolę tego. Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie mocny mandat samorządu. – dodaje Tomasz Górzyński, radca miejski Lubina.
Na razie nie można dokładnie określić kwoty pieniędzy, jaka w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027 trafi na Dolny Śląsk, ale samorząd województwa chce przede wszystkim przeznaczyć je na kolejne modernizacje dróg, cyklostradę rowerową oraz rewitalizację linii kolejowych, aby zwiększyć siatkę połączeń i zakupić nowy tabor do jej obsługi. – Uważam, że dedykowanie środków pod konkretne realizacje – jestem bardzo dużym zwolennikiem wydawania pieniędzy przede wszystkim na infrastrukturalne projekty. Jest widoczne i jeżeli każdy z nas przejedzie się przez województwo i oceni przez perspektywę 10-ciu lat jak poprawiła sie jakość dróg, jak poprawił się system transportu kolejowego, pasażerskiego, to każdy chyba dostrzeże kolosalną różnicę pomiędzy 2010, a 2020 rokiem. – podsumowuje Tymoteusz Myrda.
W najbliższych latach z unijnym wsparciem prezydent Lubina będzie mógł zrealizować budowę nowego szpitala psychiatrycznego dla dzieci oraz centrum przesiadkowego.