Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić w przedszkolach obowiązkowy język obcy. Pomysł bardzo dobry – przyznają wychowawcy i rodzice przedszkolaków. Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach i w tym przypadku z realizacją projektu może być różnie.
Zgodnie z ministerialnymi założeniami zajęcia językowe miałyby prowadzić przedszkolanki, które mają certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego. Często bywa jednak tak, że nauczyciele znają języki obce choć większość z nich nie ma na to odpowiednich dokumentów. Rodzi się więc pytanie, kto będzie mógł uczyć języków w przedszkolach? Czy pracownicy placówek są gotowi, by przygotować dzieci do posługiwania się językiem obcym?
W Legnicy funkcjonuje 14 przedszkoli miejskich do których uczęszcza ponad 1600 dzieci. Do tego w 11 szkołach podstawowych w zerówkach jest 642 dzieci.
– Nasi wychowawcy cały czas się dokształcają i podnoszą swoje kwalifikacje zapewnia Halina Majewska, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Legnicy .
Z wdrożeniem potencjalnych zmian nie miałby też większych problemów Jawor, w którym funkcjonują 3 przedszkola podległe samorządowi
– W jednej z placówek przedszkolanka posiada stosowne kwalifikacje, w innej właśnie kończy wymagane studia – mówi Mirosława Pasiek, p.o. naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Jaworze.
Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina przyznaje, że jeśli w życie wejdą stosowne przepisy to gmina miejska również stanie na wysokości zadania, tak by przedszkolaki były uczone języków obcych tylko przez kompetentne osoby.
W gminie Polkowice jest 5 przedszkoli miejskich. Nauczyciele wychowania przedszkolnego posiadają pełne kwalifikacje do pracy z dziećmi, nie posiadają jednak dodatkowych kwalifikacji do nauki języków obcych.
– W naszej gminie jest sporo nauczycieli, obecnie zatrudnionych w szkołach, którzy posiadają przygotowanie i pełne kwalifikacje do nauki języków obcych. Jeżeli będzie potrzeba wykorzystania ich umiejętności i wiedzy w przedszkolach, to zorganizujemy wspólnie z dyrektorami przedszkoli i szkół wszystko tak, aby dzieci uczyła jak najlepiej przygotowana kadra- zapewnia Dorota Trzmielewska, Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Gminy w Polkowicach.
Zgodnie z projektem od września 2014 r. przedszkola mogą wprowadzić język obcy. Rok później będzie on już obowiązkowy dla pięciolatków, a od września 2017 r. dla wszystkich przedszkolaków.
(SZAT)