POLKOWICE. Zdążyć przed rakiem płuc

PLUCA1Ponad 300 osób zgłosiło się do projektu, którego celem jest zapobieganie i zmniejszenie zachorowalności na raka płuc wśród mieszkańców powiatu polkowickiego, a u dwóch z nich stwierdzono początek choroby nowotworowej. Te pierwsze efekty programu, który został dziś oficjalnie rozpoczęty podczas konferencji w starostwie. Przeznaczony jest on dla grupy podwyższonego ryzyka, do której zaliczono młodzież ze wszystkich szkół w powiecie, osoby powyżej 50. roku życia oraz górników – emerytów po 45. roku życia. W sumie, obejmie on około 20 tys. osób.
– Według raportu ministerstwa zdrowia, powiat polkowicki jest na szóstym miejscu w kraju pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe oskrzeli i płuc – mówił starosta polkowicki Marek Tramś.
Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji jest zbyt mała ilość badań profilaktycznych i diagnostycznych, szczególnie dotyczy to mężczyzn, którzy przeszli na górniczą emeryturę i nie mają już badań okresowych. W polkowickiej przychodni powstało Centrum Zdrowia Płuc, ale badania – bezpłatne – będą wykonywane także w ramach mobilnych punktów w poszczególnych miejscowościach na terenie całego powiatu.
– W najbliższą środę odbędzie się spotkanie z sołtysami w gminie Chocianów, gdzie pojawią się pierwsze punkty mobilne – dodała Mariola Kośmider, koordynator projektu.
Dużo uwagi poświęcono podczas konferencji problemowi, jakim jest palenie papierosów. Z ankiet przeprowadzonych w powiecie wynika, że papierosy pali 30 proc. młodzieży, 24 proc. aktywnych zawodowo oraz 21 proc. emerytów. A wiek inicjacji palenia sięga 11. roku życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w szkołach (od szóstej klasy podstawówki).
– Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale możliwe – podkreślił starosta, który jest najlepszym tego przykładem.
PLUCA2Jak sam opowiada, od jedenastu lat wolny jest od palenia papierosów. Podjął decyzję z dnia na dzień i wytrwał. Bez „wspomagaczy”, np. tabletek. To kwestia determinacji i nastawienia psychicznego, że zrywa się z tym nałogiem. By być bardziej wiarygodnym, zgłosił się też do projektu.
– Polkowice są pierwszym powiatem w kraju, który realizuje projekt na tak dużą skalę – podsumował prof. Jerzy Kołodziej (na zdj.) z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. – Mam nadzieję, że wyniki udowodnią, iż warto takie programy realizować.
Przy staroście polkowickim powstała też Rada ds. Zdrowia, w której są m.in. samorządowcy, lekarze, przedstawiciele zakładów pracy i szkół.
UR

Dodaj komentarz