Opublikowany: śr, Paź 4th, 2017

Nie żyje ks. Tadeusz Kisiński. Obywatel Legnicy

To była jedna z najjaśniejszych postaci legnickiego Kościoła katolickiego. Człowiek niezwykle serdeczny, o ujmującym usposobieniu i fenomenalnej pamięci. Dziś rano zmarł wieloletni proboszcz i twórca parafii pw. św. Jacka na Zakaczawiu ks. prałat Tadeusz Kisiński. Obywatel Legnicy.

Jak poinformowała Diecezja Legnicka, uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy poniedziałek, 9 października. Duchowny spocznie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Legnicy.

Zmarły był jednym z najbardziej znanych i lubianych legnickich duchownych. Swą posługę pełnił przez 62 lata, z czego przez ostatnie dwie dekady, jako rezydent w swej parafii. Kochali go przede wszystkim mieszkańcy Zakaczawia, spotykając na codziennych przechadzkach wzdłuż rzeki. Najpierw przechodniom jawiła się smukła postać w czerni, a następnie twarz o śmiejących się oczach i serdecznym uśmiechu. Dla każdego miał dobre słowo. Chętnie rozmawiał o codziennych troskach, pocieszał. Bardzo lubił psy, z których właścicielami często się wdawał w długie pogawędki.

Ks. prałat Tadeusz Kisiński urodził się 14 lipca 1929 roku. Na trzy miesiące przed swymi 88. urodzinami – w Wielki Czwartek br. – żartował, że swą długowieczność zawdzięcza Panu Bogu, który za stworzenie legnickiej parafii dorzucił mu jeszcze parę lat życia.

Niestety, nie doczekał pięćdziesiątej rocznicy swego pobytu w kościele pw. św. Jacka, która przypadałaby w przyszłym roku. Był natomiast świadkiem (w święta Bożego Narodzenia 2013 roku) wydarzenia „mającego znamiona cudu eucharystycznego”, do którego doszło właśnie w tej świątyni.

Wrzesień 2015. Ksiądz Tadeusz Kisiński wraz z ks. biskupem Zbigniewem Kiernikowskim podczas odsłonięcia pomnika poświęconego Zesłańcom Sybiru na legnickim Zakaczawiu.

Ksiądz dał się poznać, nie tylko jako kapłan z powołania, ale też żarliwy patriota i miłośnik twórczości Adama Mickiewicza. Na pamięć znał ogromne fragmenty „Pana Tadeusza”. Nierzadko zaskakiwał publiczność deklamując z głowy „Odę do młodości”, „Redutę Ordona” czy „Śmierć pułkownika”. Takich postaci się nie zapomina.

Poniedziałkowe uroczystości pogrzebowe poprzedzi niedzielne pożegnalne. Trumna z ciałem byłego proboszcza przybędzie do kościoła św. Jacka o godz. 18. Wtedy to rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Mendyka. Czuwanie modlitewne przy zmarłym potrwa do godz. 21. Nazajutrz, od godz. 13.30 do 14.00 przewidziane są oficjalne przemówienia i pożegnania. Następnie rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe pod przewodnictwem biskupa legnickiego ks. Zbigniewa Kiernikowskiego. Dalsze uroczystości odbywać się będą w trakcie ostatniej drogi ks. prałata Tadeusza Kisińskiego i po dotarciu na Cmentarz Komunalny przy ul. Wrocławskiej w Legnicy.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..