Miasto pyta mieszkańców o zdanie w sprawie zmiany granic

Fot. Pixabay

W Lubinie ruszyły konsultacje w sprawie przyłączenia do miasta siedmiu miejscowości gminy wiejskiej Lubin. Mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię, wypełniając ankietę w internecie lub w wersji tradycyjnej, papierowej. – Zachęcam wszystkich lubinian, żeby się w tej kwestii wypowiedzieli, bo ich zdanie jest dla nas bardzo ważne – mówi Tomasz Górzyński, przewodniczący rady miejskiej i jednocześnie członek komisji do spraw konsultacji.

Konsultacje potrwają do 15 marca.

– Chcemy tak naprawdę formalnie poznać opinię mieszkańców w ślad za uchwałą, którą radni miejscy podjęli 19 grudnia ubiegłego roku – mówi Marcelina Falkiewicz, rzecznik prasowy prezydenta Lubina. Przypomnijmy, że chodzi o przyłączenie do Lubina: Chróstnika, Krzeczyna Wielkiego, Miroszowic, Obory, Osieka, Szklar Górnych i Kłopotowa.

– Konsultacje przeprowadzamy na dwa sposoby. Pierwszy to ankieta internetowa. W tym przypadku trzeba wejść na stronę lubin.pl, potwierdzić, że się jest mieszkańcem Lubina i odpowiedzieć, czy jesteśmy za, przeciw, czy się wstrzymujemy za włączeniem każdego z siedmiu sołectw. Taką samą ankietę można znaleźć też na BIP-ie Urzędu Miejskiego w Lubinie – wylicza Falkiewicz.

Ankieta jest również dostępna w wersji tradycyjnej – papierowej. Każdy mieszkaniec Lubina otrzyma ją w tutejszym urzędzie oraz w niektórych miejskich placówkach, w tym w Centrum Kultury Muza, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej czy wybranych bibliotekach (pełną listę miejsc publikujemy poniżej). W tych samych placówkach umieszczone zostały urny, do których można wrzucić wypełnioną ankietę.

Fot. Pixabay

– Tak naprawdę pytamy lubinian, czy kierunek rozwoju miasta zaproponowany przez prezydenta im odpowiada – dodaje radny Tomasz Górzyński. – Miasto Lubin jest bardzo skonsolidowane, mamy małą powierzchnię i dużo mieszkańców. Te ościenne sołectwa, które są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, mają dać możliwość mieszkańcom swobodnego wyboru miejsca zamieszkania, bez obawy, czy ich dzieci będą mogły chodzić tutaj do przedszkoli, żłobków. Mieszkańcy mają prawo i możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich walorów miasta, bez ograniczania w żaden sposób ich decyzji o miejscu zamieszkania. Dlatego namawiam do wypełnienia ankiety i jestem przekonany, że ten kierunek rozwoju jest jak najbardziej prawidłowy. Nie ma się czego obawiać. Naszym zadaniem jest robić wszystko, by to miasto rozwijało się jak najlepiej i żebyśmy byli dumnymi lubinianami – stwierdza Górzyński.

Wyniki konsultacji poznamy w drugiej połowie marca. Jak zapewnia rzeczniczka prezydenta Lubina, zostaną one podane do publicznej wiadomości.

– Miasto się rozrasta, a mieszkańcy przyległych do nas sołectw korzystają z całej miejskiej infrastruktury. To jest trend ogólnopolski, że miasta łączą się z obwarzankowymi gminami – mówi Marcelina Falkiewicz.

Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku, który poprzez wojewodę dolnośląskiego trafi później do rządu. I to właśnie do Rady Ministrów będzie należała ostateczna decyzja, czy siedem wspomnianych miejscowości gminy Lubin zostanie przyłączonych do miasta. Na jej podjęcie ma czas do 31 lipca. Jeżeli wyrazi na to zgodę, Lubin powiększy się od 1 stycznia następnego roku.


Wykaz miejsc, w których będzie można wypełnić ankietę:

1. Kancelaria Ogólna Urzędu Miejskiego w Lubinie, ul. Kilińskiego 10, pok. nr 13,

2. Referat Lokalowy Urzędu Miejskiego w Lubinie, ul. Rzeźnicza 1 (budynek Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lubinie),

3. W siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Lubina:

• Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Lubinie ul. Marii Skłodowskiej-Curie 6,

• Biblioteka Multimedialna „Czytnik” w Lubinie ul. Norwida 10,

• Biblioteka Multimedialna „Łącznik” w Lubinie ul. Odrodzenia 24,

• Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Lubinie Filia nr 4, ul. Jastrzębia 6,

• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, ul. Kilińskiego 25a,

• Centrum Kultury Muza w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1.

Dodaj komentarz