
Tylko dziesięć wniosków wpłynęło do tej pory do organizatorów programu „Aktywny Dolny Śląsk”. Chociaż do wykorzystania jest pula aż 600 tys. zł, chętnych na te pieniądze jest znacznie mniej niż w zeszłym roku. Z naszego regionu pojawił się na razie tylko jeden projekt.
„Aktywny Dolny Śląsk” to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego. W zeszłym roku władze województwa po raz pierwszy zaprosiły Dolnoślązaków, by zgłaszali swoje pomysły na rozruszanie lokalnych społeczności. W ramach programu można było otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy dotacji na przedsięwzięcia o charakterze rekreacyjnym, sportowym lub turystycznym.
Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem – wzięło w niej udział 125 projektów, a o przyznaniu dotacji decydowali sami mieszkańcy województwa w internetowym głosowaniu. Z samego subregionu legnickiego zgłoszono 24 pomysły, z których cztery doczekały się finansowania. Wojewódzki budżet pomógł w ten sposób w organizacji Amatorskiego Turnieju Badmintona w Lubinie, miłkowickiego projektu „Sport dla wszystkich, zdrowie dla każdego”, X Jubileuszowego Hubertusa w Jakubowie i Dusty Sports Festival – III Moto-Pikniku w Gaworzycach.
W tym roku chętnych jest jednak wyraźnie mniej – na stronie internetowej programu wpisanych jest zaledwie 10 projektów. Jeden z nich dotyczy montażu tzw. piłkochwytów na boisku sportowym LZS Zawiszy Serby w podgłogowskich Serbach. Urządzenia te mają poprawić warunki do treningów. W tym przypadku autorzy projektu będą walczyć o 38 tys. zł. To jedyny wniosek, jaki wpłynął z naszego regionu.
− Tegoroczny budżet, tak samo jak poprzedni, będzie realizowany w całym województwie, a środki finansowe będą rozdzielane w pięciu dolnośląskich subregionach: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Na każdy okręg przeznaczymy 120 tysięcy złotych – zachęca wicemarszałek Dolnego Śląska Jerzy Michalak.
By móc skorzystać z marszałkowskich pieniędzy, Dolnoślązacy mają jeszcze tylko dwa dni na złożenie wniosków. Na wsparcie mogą liczyć organizatorzy wydarzeń o zasięgu regionalnym – szerszym niż powiatowy – które uzyskały poparcie przynajmniej 50 mieszkańców województwa. Całkowity koszt realizacji projektu nie może przekroczyć 40 tysięcy złotych.
Także w tym roku najlepsze projekty wybrane zostaną przez internautów. Głosować będzie można od 17 do 30 lipca. Zwycięzców poznamy w sierpniu. Jeśli jednak jutro i pojutrze nie wpłynie duża liczba wniosków, może się okazać, że pieniądze otrzymają wszyscy, którzy swoje pomysły już zgłosili.