LUBIN. Potrzebna krew

krew-766x510Brakuje już właściwie krwi wszystkich grup. – W taki dzień, jak dzisiaj mieliśmy 40 jednostek krwi, a mamy połowę z tego – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lubinie. Zaś szpitale pracują jak zwykle, a wypadków w wakacje jest nawet więcej niż w pozostałe miesiące roku.

Zapasy krwi topnieją w zastraszającym tempie. Obecnie pilnie potrzeba grup A, B, AB, 0 – wszystkich z czynnikiem RhD (–) minus, oraz A RhD (+) plus.

– Podobnie jest w każde wakacje. W tym roku i tak zapasy wystarczyły nam na dłużej, bo aż do początku sierpnia – mówi Joanna Jarmolińska. – W wakacje zazwyczaj jest więcej wypadków drogowych i zapotrzebowanie na krew większe, zaś krwiodawców ubywa. Ludzie wyjeżdżają na wakacje i nie myślą o oddawaniu krwi. Poza tym jeśli ktoś wyjechał za granicę, na przykład do Chorwacji czy południowych Włoch, ze względu na wirus zachodniego Nilu nie może oddawać krwi przez 28 dni – dodaje.

Miesięcznie oba lubińskie szpitale potrzebują w sumie około 300 jednostek krwi, ale szpitali na Dolnym Śląsku jest znacznie więcej. A krew oddana w punkcie krwiodawstwa w Lubinie ratuje życie nie tylko w tutejszych jednostkach medycznych.

– Krew idzie tam, gdzie jest akurat potrzebna. Tym bardziej, że od dnia pobrania może być przechowywana 42 dni – wyjaśnia kierownik lubińskiego oddziału RCKiK.

Wykorzystywana jest więc, w zależności od potrzeb, w Lubinie i innych miejscowościach Dolnego Śląska, a w nagłych przypadkach ratuje zdrowie i życie również chorych z odległych zakątków Polski.

Zanim jednak krew zostanie przetoczona, musi przejść długą drogę. Ta oddana w Lubinie, ale i Legnicy czy Głogowie najpierw trafia do Wrocławia, gdzie jest przetwarzana i wydzielana na trzy składniki: osocze, krwinki czerwone oraz krwinki płytkowe. Po trzech dniach wraca do Lubina.

Przypomnijmy, że krew może oddać każdy zdrowy człowiek, który ukończył 18.rok życia i nie przekroczył 65 lat. Krwiodawca nie może też cierpieć na ciężkie przewlekłe choroby. Przerwa między jednym poborem krwi a drugim wynosi 8 tygodni.

Punkt RCKiK w Lubinie znajduje się przy ulicy Bema 5. Czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.30-10.45, zaś w piątki od 7.30 do 16.30.

Autor: MRT

Dodaj komentarz