Jak zwykle jutro lubinianie spotkają się pod pomnikiem przy Wzgórzu Zamkowym, by przypomnieć o tym, co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1982 roku. Obchody rocznicy Zbrodni Lubińskiej to jednak nie tylko oficjalne uroczystości, ale i warsztaty dla młodszych oraz starszych, a także Festiwal Muzyka z Oblężonego Miasta.
Zanim rozpoczną się oficjalne uroczystości, w godzinach 12-16.30 pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 zaplanowano warsztaty artystyczno-historyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które w przystępny sposób mają przypomnieć o wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 roku oraz zachęcić wszystkich lubinian do aktywnego udziału w obchodach.
Oficjalna część jak zwykle rozpocznie się mszą św., tym razem o godzinie 17 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej wszyscy przejdą pod pomnik. W tym roku oprócz złożenia kwiatów zaplanowano także niecodzienne wydarzenie. Przygotowano je z pomocą wolontariuszy. Ponadto po raz pierwszy będzie można tutaj usłyszeć esej „Sierpień wolności” lubinianina Andrzeja Jaworskiego w wykonaniu Andrzeja Seweryna.
Później, około godziny 18.30, odbędzie się marsz, na który – tak jak w ubiegłym roku – zaprasza Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków”. Pochód kibiców, mieszkańców wraz ze starostą lubińskim Adamem Myrdą i przewodniczącym zarządu regionu Solidarności Bogdanem Orłowskim przejdzie między innymi pod pamiątkowy głaz przy dawnym Gwarku.
Wieczorem natomiast jak zwykle na Wzgórzu Zamkowym rozbrzmiewać będzie muzyka. Tym razem zagrają Anita Lipnicka i John Porter. Koncerty rozpoczną się o godzinie 19.
Miasto przygotowuje się już na przyszłoroczną, 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Z tej okazji NBP wybije dwudziestozłotową monetę. Być może do Lubina przyjedzie też prezydent Polski.