Kto pamięta potop sprzed dwóch dekad?

powodzRuszył projekt związany z 20. rocznicą powodzi w Legnicy. Legnickie Centrum Kultury apeluje o dzielenie się zdjęciami i wspomnieniami z tego wydarzenia.

We wtorek 2 maja, w mieszczącej się w Rynku Galerii Satyrykon, w godzinach 14-16, odbędzie się zbiórka wspomnień, fotografii i amatorskich filmów dotyczących powodzi z 1997 r. w Legnicy. Tego dnia każdy będzie mógł podzielić się domowymi archiwami dotyczącymi wydarzeń sprzed 20 lat. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia zdjęć i innych materiałów, które zostaną zeskanowane na miejscu.

Mieszkańcy Legnicy i okolic, którzy chcieliby podzielić się wspomnieniami, zdjęciami i prywatnymi filmami dotyczącymi powodzi w innym terminie, będą mogli przekazywać je w Galerii Satyrykon aż do końca lipca br. w godzinach otwarcia placówki. Zwrot przyjętych pamiątek nastąpi w dniach 5-9 września 2017, również w Galerii Satyrykon.

LegnicaZbiórka odbywa się w ramach projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”, pod patronatem m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Legnickie Centrum Kultury wspiera realizację tego projektu.

O programie jego pomysłodawcy piszą: „Powódź z 1997 roku jest wydarzeniem wokół którego, po dwóch dekadach, wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska. Potwierdzają to m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych. 20. rocznica tych wydarzeń skłania do zastanowienia, co pozostało po „powodzi tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii”.

Organizatorzy projektu „Dolny Śląsk. Pamiętam powódź” chcą się przekonać, w jaki sposób te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu. Ale nie tylko. Działania realizowane będą w wielu dolnośląskich miastach i mają na celu: przygotowanie zbiorowej publikacji gromadzącej wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku w 1997 r., a także realizację filmu dokumentalnego, opartego o amatorskie bądź półprofesjonalne zapisy filmowe związane z powodzią.

PamietampowodzProjekt przewiduje wywiady z powodzianami, badania socjologiczne i teksty – które pomogą zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu – gromadzenie i digitalizację zgromadzonego zasobu na portalu dolnośląskość.pl.

Organizatorami akcji są: Ośrodek Pamięć i Przyszłość oraz Centrum Historii Zajezdnia, a realizatorem Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem mają Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wojewoda dolnośląski.

Strona internetowa: pamietampowodz.pl. Kontakt: info@pamietampowodz.pl. Facebook: facebook.com/pamietampowodz.

Dodaj komentarz