W parku Wrocławskim w Lubinie pojawił się wyjątkowy bus. Chętni mogli podzielić się dzięki niemu, najcenniejszym płynem, którego podczas wakacji zawsze brakuje. Zbiórka krwi trwała przez kilka godzin.
Wyjątkowy autobus przyjechał do parku Wrocławskiego w Lubinie. Przez kilka godzin można było więc oddać krew w nieco innych okolicznościach niż zawsze.
– Może nie ma mycia rąk wodą z mydłem, ale za to każdy dostaje chusteczki nasączone środkami dezynfekcyjnymi. Poza tym wszystko jest tak samo, jest rejestracja, lekarz, są pobierane próbki, są wygodne fotele, sprzęt jednorazowego użytku itd. – tłumaczy Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.
Zbiórka krwi w parku Wrocławskim w Lubinie organizowana jest już od kilku dobrych lat.
– Jest to nasz sposób na zachęcenie dawców, a także kilkuletnia współpraca z parkiem Wrocławskim. Zawsze w takich okresach letnich tutaj bywaliśmy. Najczęściej w soboty, ale teraz przez upały i problemy kadrowe jesteśmy w środku tygodnia – dodaje Jarmolińska.
Wakacje, to czas, kiedy krwi szczególnie brakuje. Zwłaszcza na terenie województwa dolnośląskiego.
Mobilny bus przyciągnął jednak wielu dawców krwi.
– Oddaję krew, bo uważam, że taka drobna kropla krwi potrafi uratować komuś życie. Jest to bardzo szlachetne i właśnie z tego powodu regularnie, co dwa miesiące, oddaję krew. Pierwszy raz robię tow autobusie. Wydaje mi się, że nie ma znacznej różnicy. Polecam oddawanie krwi w placówce i w autobusie – zachęca Wojciech Malczewski, który usiadł na fotelu krwiobusa.
Wśród chętnych do podzielenia się życiodajnym płynem znaleźli się również pracownicy lubińskiego zoo. Jeden z nich jest inicjatorem tych nietypowych zbiórek.
– Prawdopodobnie krew oddałem dziś po raz pięćdziesiąty w życiu, w sumie to będzie około 22 litrów – mówi Paweł Bończak, pracownik zoo i jednocześnie inicjator akcji. – Nie zastąpi się tego niczym. Poza tym dostaje się 9 czekolad, dwa dni urlopu, są regularne badania krwi i satysfakcja, że można komuś pomóc – zauważa.
Przypomnijmy, krew może oddać zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby.