Rzecznik prasowy KGHM, Dariusz Wyborski, postanowił sprostować przesłane wcześniej do mediów przez Jacka Mamińskiego, rzecznika prezydenta Lubina, informacje na temat wpływu nałożonej na Polską Miedź daniny od miedzi i srebra na wysokości podatku CIT, o czym pisaliśmy w artykule „Miedziowa danina rujnuje samorządy”.
– Nie jest prawdą, jakoby zmniejszenie się podatku CIT – co obrazuje załączona przez Jacka Mamińskiego tabelka – było skutkiem wprowadzenia podatku od niektórych kopalin – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.
Chodzi o tabelkę rozesłaną przez rzecznika prezydenta do mediów, w której podana jest wysokość wpływów do budżetu Lubina jak i powiatu lubińskiego z podatku CIT w latach 2012-2014.
W 2012 roku został wprowadzony podatek od niektórych kopalin. Stąd twierdzenie Mamińskiego, że to podatek od kopalin ma wpływ na to, że w 2014 do budżetu Lubina wpłynęło o 29 mln zł mniej niż w 2012.
Tymczasem Dariusz Wyborski wyjaśnia, że jest to po prostu niemożliwe.
– Ustawodawca uznał, że podatek od niektórych kopalin nie jest dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. Na skutek takiego uregulowania, KGHM nadal płaci CIT tak, jakby podatek od niektórych kopalin w ogóle nie istniał. Czyli opłaci podatek CIT także od wartości zapłaconego podatku od niektórych kopalin – mówi rzecznik KGHM.
Jednocześnie Wyborski wyjaśnia, skąd bierze się obniżenie zysku Polskiej Miedzi w ostatnich latach.
– Zmniejsza się zysk KGHM głównie na skutek spadku cen miedzi i srebra. W roku 2012 zysk netto KGHM wynosił 4 miliardy 868 mln zł, w roku 2013 3 miliardy 58 mln, a w roku 2014 2 miliardy 414 mln złotych – wyjaśnia. – Mimo zmniejszania się w ostatnich latach kwoty podatku CIT, KGHM nadal jest największym w Polsce płatnikiem tego podatku – kończy Wyborski.