KGHM. Sierra Gorda rozpoczęła produkcję

Prezes Herbert Wirth przedsywia mizliwości inwestycjne polkich firm w projekcjie Sierra GordaNiespełna tydzień po zakończeniu budowy kopalni odkrywkowej w Chile, KGHM poinformował, że rozpoczął się tam już przerób rudy na koncentrat miedzi, a zatem ruszyła produkcja.

Uruchomiono już wszystkie elementy infrastruktury niezbędne do produkcji miedzi. Oprócz samej odkrywki, także zakłady zajmujące się kruszeniem, mieleniem i flotacją oraz blisko 150-kilometrowy rurociąg odprowadzający wodę do oceanu.

Jak informuje KGHM, Sierra Gorda to jeden z największych i najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie. Licząc od daty zakupu QUADRY FNX, do której należał chilijski projekt, a zatem od w marca 2012 roku do rozpoczęcia produkcji, minęło 2 lata i 4 miesiące.

Realizując ten projekt, narzuciliśmy sobie i naszym partnerom ogromne tempo. Zależało nam, by przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska możliwie najlepiej wykorzystać potencjał kopalni – mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM. – Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie dziesięć lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej. 

sierra gordaPierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu.

Do momentu zatwierdzenia przez chilijski Sąd Najwyższy pozwoleń środowiskowych dla portu w Antofagaście, transport z kopalni do portów odbywać się będzie przy pomocy alternatywnych rozwiązań – mówi Maciej Ściążko, dyrektor generalny projektu.

Jesienią planowane jest uroczyste otwarcie kopalni z udziałem przedstawicieli władz państwowych Polski, Chile i Japonii.

Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć średnioważony jednostkowy koszt produkcji w całej Grupie KGHM. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo operacyjne spółki – wyjaśnia Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów. – Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych. 

DRM/FOT. KGHM 

 

Dodaj komentarz