KGHM. Polska Miedź w centrum zainteresowania Kazachstanu

IMG_1343KGHM, PGNiG, Grupa Chemiczna Ciech oraz Grupa Azoty to najbardziej perspektywiczne przedsiębiorstwa w zakresie współpracy polsko-kazachskiej – mówił Yerik Utembayev, ambasador Kazachstanu podczas spotkania z przedsiębiorcami w Kluczborku.

Właśnie w Kazachstanie firmy chcą szukać rynków zbytu na swoje produkty. Ambasador Utembayev wśród najbardziej interesujących jego kraj branż wymienił farmaceutykę, górnictwo, branżę budowlaną, transport, przemysł chemiczny, obronny, naftowy i gazowy oraz inżynierię mechaniczną.

Dla KGHM pozyskanie kazachskiego rynku mogłoby oznaczać częściowe choć uniezależnienie od Chin, które obecnie są największym odbiorcą miedzi na świecie. Będzie to ważne choćby ze względu na to, że w tej chwili sytuacja w Chinach kreuje ceny miedzi na świecie, a od tych zależy sytuacja Polskiej Miedzi. Wystarczy przypomnieć ostatnie spadki notowań KGHM, które były wynikiem sytuacji chińskiej gospodarki. 

Przypomnijmy, że KGHM kilka lat temu próbował wejść na kazachski rynek, a dokładniej pozyskać koncesję na wydobycie miedzi w Kazachstanie. Ostatecznie po kilku miesiącach rozmów strony do doszły do porozumienia, między innymi w zakresie ceny. 

DRM

Dodaj komentarz