Internetowa wystawa w 20. rocznicę papieskiej pielgrzymki

Fot. Zbigniew Kraska

Z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Legnicy miejscowy magistrat przygotował zbiór archiwalnych zdjęć, które można oglądać na okolicznościowej stronie internetowej oraz plenerowo – przy ul. Złotoryjskiej.

Wystawa to efekt ogłoszonej przez Ratusz w kwietniu br. zbiórki archiwalnych zdjęć legniczan, którzy dokumentowali papieską pielgrzymkę (Legnicki Ratusz szuka zdjęć z papieskiej pielgrzymki). Władze miasta nie mają wątpliwości, że wizyta Ojca Świętego była jedną z najbardziej znaczących dat w historii Legnicy i aby ją uhonorować, zapowiedzieli wspólne przedsięwzięcie pn. „Jan Paweł II w Legnicy – utrwalone w słowie, utrwalone w obrazie”. Część fotografii trafiła już na plenerową wystawę, którą można obejrzeć przy ul. Złotoryjskiej. Wszystkie znajdują się też na stworzonej specjalnie w tym celu stronie jp2.legnica.eu.

– Na stronie zamieszczone zostały nadesłane fotografie, również te nieco niewyraźne, zamazane, lekko poruszone. Obrazy takie również są świadectwem, przywołującym dzisiaj ten wielki, niezapomniany dzień – tłumaczy Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – Publikujemy zdjęcia wykonane 2 czerwca 1997 r. na lotnisku, na placu Katedralnym, na ulicach miasta, którymi przejeżdżał papieski orszak. Także fotografie z przygotowań do wizyty. Zdjęcia te, często zeskanowane z porysowanych odbitek czy odzyskane z prześwietlonych negatywów również doskonale ukazują historię tamtych wydarzeń – dodaje.

Jak wyjaśnia urzędnik, unikatowe, często intymne fotografie pozwolą mieszkańcom spojrzeć na wizytę z 1997 r. z innej perspektywy. Część z nich odnajdzie na zdjęciach samych siebie, znajomych czy przyjaciół.

– Jedną z takich osób jest pani Joanna. Przed 20 laty, będąc małą dziewczynką, ubrana w niebieską kurtkę czekała na Ojca Świętego w Rynku. Poproszono ją, by go przywitała. I tak oto znalazła się w ramionach Jana Pawła II. Kilka dni temu, jeszcze raz wróciła ta niezapomniana chwila, gdy ujrzała siebie na opublikowanej przez nas fotografii – opowiada Rodak. I zwraca się do legniczan: – Może państwo również sfotografowaliście dziewczynkę w niebieskiej kurtce? Jeśli chcecie się podzielić wspomnieniami z tamtego upalnego, czerwcowego dnia, czekamy na zdjęcia!

Fotografie wciąż można przysyłać do urzędu miasta drogą elektroniczną (promocja@legnica.eu). Organizatorzy przedsięwzięcia liczą, że zbiory będą się powiększać. Już dziś na stronie internetowej można znaleźć kilkaset fotografii.

Dodaj komentarz