Kolekcja fotografii wykonanych w dawnych głogowskich zakładach fotograficznych, kart pocztowych z widokami miasta oraz dokumentów datowanych na okres od XVIII do XX wieku wzbogaciła zbiory Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Zakup tych zabytków już po raz kolejny wsparła Fundacja KGHM Polska Miedź.
– Muzeum otrzymało od jednego z kolekcjonerów ciekawą propozycję zakupu zbioru fotografii, grafik, kart pocztowych i dokumentów – informuje Maciej Iżycki, rzecznik muzeum. – Zdecydowana większość tych zabytków przedstawia zarówno dawny Głogów, jak i jego mieszkańców. W skład kolekcji wchodzą bowiem nie tylko karty pocztowe z wizerunkami miasta, ale też szereg fotografii wykonanych w studiach fotograficznych funkcjonujących w mieście na przełomie XIX i XX wieku. Zdjęcia zaś przedstawiają ówczesnych mieszkańców.
Jak dodaje Maciej Iżycki, gromadzenie dóbr kultury, katalogowanie ich oraz naukowe opracowanie jest jednym z priorytetowych zadań placówki. Trwają starania, by trafiały do niej pamiątki związane z historią Głogowa, a także historycznego obszaru Księstwa Głogowskiego. Dlatego propozycja kolekcjonera nie mogła przejść bez echa. Po przeprowadzeniu niezbędnych ekspertyz i oszacowaniu wartości proponowanych obiektów, zapadła decyzja o zakupie.
Po raz kolejny dyrekcja muzeum zwróciła się o finansowe wsparcie do Fundacji KGHM Polska Miedź i takie wsparcie otrzymała – w wysokości 5 tysięcy złotych.
Przypomnijmy, w ubiegłym roku, dzięki takiej pomocy finansowej, muzeum kupiło dziewiętnastowieczny naszyjnik wykonany przez jednego z głogowskich złotników. Jeszcze wcześniej fundacja wsparła zakup zabytkowych rękopisów i druków.
Najnowsze muzealne nabytki, po fachowym opracowaniu, jeszcze w tym roku zostaną pokazane na specjalnej wystawie.
UR/FOT. MAH