Finowie dadzą nowe miejsca pracy

Produkcją podzespołów do aut elektrycznych prawdopodobnie będzie zajmować się fińska firma motoryzacyjna Valmet, która buduje właśnie fabrykę na terenie złotoryjskiej podstrefy. Zakład powinien być gotowy jeszcze w tym roku, a według wstępnych deklaracji pracę w nim znajdzie około stu osób.

Przypomnijmy, że Valmet rozpoczął prace budowlane pod koniec listopada zeszłego roku. Postępują w dość szybkim tempie. Przed świętami były na etapie niwelowania terenu pod przyszłą fabrykę. Inwestor deklaruje stworzenie ok. 100-120 miejsc pracy. Dużą część z nich obejmą wykwalifikowani pracownicy i kadra inżynierska.

Choć nowy inwestor nie zdradził jeszcze, co konkretnie będzie produkował w złotoryjskim zakładzie, to jednak z nieoficjalnie mówi się, że w Złotoryi będą powstawały układy zasilające do samochodów elektrycznych.

Valmet to firma z branży automotive, której główna fabryka znajduje się w fińskim mieście Uusikaupunki. Zaczynała działalność w 1968 r. jako Saab-Valmet i przez 35 lat wyprodukowała ponad 700 tys. sztuk szwedzkich samochodów Saab. W 1992 r. fabryka zmieniła właścicieli i uniezależniła się od Szwedów. Wytwarzała samochody m.in. na zamówienie koncernów General Motors oraz PSA, dlatego nazywany jest „nieznanym producentem znanych samochodów”. Zajmuje się też produkcją kompletnych dachów do kabrioletów dla takich marek jak BMW, Porsche, Bentley, Mercedes czy Lamborghini. Powstająca w Złotoryi fabryka będzie drugą inwestycją Valmet Automotive EV w Polsce. Pierwszą był zakład w Żarach, gdzie wytwarzane są systemy dachowe do kabrioletów.

Po raz pierwszy o planach fińskiej spółki pisaliśmy na początku listopada.

Finowie są szóstym dużym inwestorem ściągniętym do Złotoryi w ciągu 4 ostatnich lat. Pod koniec 2015 r. na zbudowanie zakładu produkcyjnego w złotoryjskiej podstrefie LSSE zdecydował się niemiecki Borgers, również przedsiębiorstwo z branży automotive. Kilka miesięcy później dołączyły do niego Schneider i Bisek. W 2018 r. na działkach przemysłowych przyległych do podstrefy, należących dotąd do miasta, swoje zakłady postanowiły wybudować firmy Thermofin i Euromill. Te dwie ostatnie hale są w fazie projektowej, mają stanąć do końca 2019 r.

– To nie jest przypadek, że sześciu inwestorów wybrało nasze miasto. Ciężką pracą wielu ludzi przekonaliśmy ich, by zaufali Złotoryi. Cieszę się razem z urzędnikami odpowiedzialnymi w ratuszu za kontakty z inwestorami, którzy bardzo dobrze wykonali swoją pracę – dodaje burmistrz Pawłowski.

Z danych urzędu miejskiego wynika, w złotoryjskiej podstrefie LSSE zainwestowano w ciągu ostatnich czterech lat ponad 140 mln zł i utworzono ponad 400 miejsc pracy. Według ostrożnych szacunków, te nowe miejsca pracy dały ok. 10 mln złotych wynagrodzeń netto rocznie.

Fot. zlotoryjska.pl

Dodaj komentarz

*

code